Yunan basını: AB, Türkiye'ye yaptırımlar konusunda ilk adımı attı

Borrell, Türkiye'nin Avrupalı gemileri taciz ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu savundu

Fotoğraf: Reuters

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lüksemburg'da gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası, Türkiye'ye olası yaptırımlar konusunda ilk adım olan Avrupa Dış Eylem Servisi'nden görüş belgesi hazırlanmasını istediklerini belirtti.

Yunan Kathimerini gazetesinin haberine göre, gazetecilere açıklama yapan Borrell, Türkiye'nin Avrupalı gemileri taciz ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu savundu.

Borrell, AB dışişleri bakanlarının yaz aylarında bu tür eylemlerin devam etmesi halinde durumun analizi ve Avrupa Konseyi'nin değerlendirmesine sunulmak üzere eylem önerileri içeren bir çalışma yapılması konusunda anlaşma sağlandığını hatırlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Borrell karar alma sürecinde bu dökümanın ilk adım olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği Kapalı Maraş'ın açılması ve Nautical Geo isimli araştırma gemisinin faaliyetlerinin engellenmesi gibi konularda Türkiye'yi eleştiriyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da pazartesi günü "Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta bayraklı ve İtalyan sahipli bir gemiyi kullanarak, kıta sahanlığımıza araştırma gemisi göndermeye çabalıyor. Bir kez daha altını çizerek vurguluyorum; Akdeniz’de rotasını şaşıran, cevabını alır" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, Euronews Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU