SPD Başkanı Olaf Scholz'dan Türklere mesaj: Siz bize aitsiniz, bizdensiniz

"Almanya ile Türkiye arasında özel bir bağ var. İnsanlar bizi birbirimize bağlıyor"

Alman Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz / Fotoğraf: AA

Almanya'da 26 Eylül seçimleri öncesinde anketlerde ilk sırada yer alan Sosyal Demokrat Parti'nin Başbakan adayı Olaf Scholz, Türkiye'den Almanya'ya işgücü göçünün Almanya için büyük bir zenginlik olduğunu söyleyerek "Almanya ile Türkiye arasında özel bir bağ var. İnsanlar bizi birbirimize bağlıyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Almanya'da pazar günü yapılacak seçimlerde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, Türkiye'den Almanya'ya işgücü göçünün Almanya için bir zenginlik olduğunu söyledi.

SPD'nin genel merkezi Willy Brandt Evi'nde Hürriyet'e konuşan Olaf Scholz, "Türk kökenlilerin hâlâ uyum sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Genelde Almanya'da uyum gerçekleşti. Okul sistemimizin ve buna bağlı imkânların bunda katısı büyüktür. Ben eğitimin daha da iyileştirilmesini destekliyorum. Bazı kentlerde ilkokul çocuklarının yarısının anne-babası veya büyükanne-büyükbabası Alman kökenli değil. Yaşam gerçeğimiz bu. Buna göre hareket etmeliyiz. Almanya hem ekonomik hem de sosyal açıdan göçten faydalandı. Benim için toplum içerisinde karşılıklı saygı önem taşıyor, bunu Seçim kampanyamda da vurguluyorum her zaman. Kimse kendisinin diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünmemeli. Bu uyumun gerçekleşmesi için de önemli bir olgudur"

"Diz bizdensiniz"

SPD lideri, "Federal Almanya Cumhuriyeti'nde ve Avrupa'da bundan 60 yıl sonra Türk kökenli Almanları nerede görüyorsunuz?" sorusuna ise, "Umarım bu o zaman tartışılması gereken bir konu olmaktan çıkar. Ve umarım ki geçmiş zamanda ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları Türkiye'den Almanya'ya gelmiş olanlar kendilerini bu ülkenin vatandaşı olarak iyi hisseder. Siz bize aitsiniz. Siz bizdensiniz. Ben iyimser bir şekilde bunun böyle olacağından eminim" yanıtını verdi.

"Göçmenler büyük bir şans"

Olaf Scholz, göçmenlerin, Almanya'nın refahına büyük katkı sağladığını ve onları "büyük bir şans" olarak gördüğünü söyledi.

Almanya'da, 26 Eylül'de yapılacak seçimlerle ilgili yapılan son anketlerde yüzde 25 oy oranıyla birinci parti olarak gösterilen SPD'nin şansölye adayı Scholz, Köln'deki Ehrenfeld Belediyesi binasında gençlerle buluştu.

schk.jpg
SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz, Köln'deki Ehrenfeld Belediyesi binasında düzenlenen programda gençlerle buluştu / Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Scholz, burada yaptığı konuşmada, bazı kesimler kabul etmese de Almanya'nın bir göç ülkesi olduğuna vurgu yaptı.

Göçmenlerin, ülkeleri için "büyük şans" olduğunu ifade eden Scholz, Almanya'nın geçtiğimiz yıllarda ABD ve Kanada'dan fazla göç aldığına işaret etti.

Scholz, "Almanya'nın son yıllarda büyük göç alması dikkate alınması gereken bir şey. Ülkemize göç edenler, Almanya'nın refahına büyük katkıda bulundular. Öncelikle bu gerçeği ve bundan büyük fayda sağladığımızı kabul etmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Göçü ülkenin lehine çevirmenin önemine dikkati çeken Scholz, birçok kişinin Almanya'ya gelmek istemesinin kendileri için bir şans olduğunu vurguladı.

 

Hürriyet, AA

DAHA FAZLA HABER OKU