Bolu Valisinden göçmenlere uyarı listesi: Kadınlara karşı sabit bakışlardan uzak durun, 21:00'den itibaren zorunluluklar dışında evde olun

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Irak, Suriye, Afganistan ve İran'dan şehre göç eden temsilcilerle yaptığı toplantının ardından kamusal alanda nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin göçmenlere uyarılarda bulundu

Bolu Valisi Ahmet Ümit, yaptığı toplantıın ardından kentte yaşayan yabancılara bir dizi uyarıda bulundu / Fotoğraf: AA

Bolu Valisi Ahmet Ümit, kentte yaşayan Irak, Suriye, Afganistan ve İran'dan şehre göç eden temsilcilerle yaptığı toplantıda "yabancı uyruklu misafirlerin bazı konularda daha hassas ve duyarlı olmalarını" istedi ve ardından kamusal alanda nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin göçmenlere bazı uyarılarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bolu Valisi Ahmet Ümit'in başkanlığında düzenlenen toplantıya, İl Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili, Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü, İl Milli Eğitim, Sağlık ve Göç İdaresi müdürleri ile Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcileri katıldı.

"Dikkat edilmesi gereken hususlar aktarıldı"

Bolu Valiliği tarafından yaptırılan araştırma neticesinde yabancıların vatandaşları en çok rahatsız eden eylem, söylem ve davranışlarının tespit edildiğini ifade eden Vali Ahmet Ümit, "Toplantıda ilimizde bulunan yabancı uyruklu misafirlerimizin dikkat etmesi gereken hususlar tercümanlar aracılığıyla yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerine aktarıldı. Huzur içinde yaşayabilmek için yabancı misafirlerin Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine saygılı olması gerekiyor" dedi.

vallik.jpg
Bolu Valisi Ahmet Ümit'in başkanlığındaki toplantıya ilgili bürokratlar ve kentte yaşayan yabancıların temsilcileri katıldı / Fotoğraf: Bolu Valiliği​​​​

 

Bolu Valiliği'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre toplantıda Vali Ümit tarafından yapılan uyarı listesi şöyle:

 • Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine saygılı olunması, 
 • Toplumla uyum içerisinde hareket edilmesi,
 • Park, bahçe, meydan gibi kamusal alanlarda gruplar halinde dolaşılmaması.
 • Sosyal medya üzerinden paylaşılan mesajlara dikkat edilerek birlik ve beraberliği bozucu yanlış anlaşılmalara sebep olacak ifadeler kullanılmaması,
 • Siyasi tartışmalara girilmemesi ve gerginliklerden uzak durulması,
 • Toplumun tepkisini çekecek eylem ve davranışlardan uzak olunması, 
 • Özellikle kadınlara karşı sabit bakışlardan, rahatsız edici sözlerden ve davranışlardan uzak olunması,
 • Kendi aranızda bireyler arasında meydana gelen münferit olayların büyütülmemesi,
 • İş yeri sahiplerinin iş yerlerinin isimlerinin Türkçe konulması,
 • Covid 19 aşılarının yaptırılması,
 • Türkçe dil kurslarına ve meslek edindirme kurslarına katılım sağlanması,
 • Saat 21:00'den itibaren zorunluluklar dışında herkesin evinde olması, 
 • Herhangi bir şekilde diğer sakinleri rahatsız edecek yüksek sesli konuşmalardan ve görüntülerden uzak durulması.,
 • Yüksek sesle etrafı rahatsız edecek şekilde müzik dinlenilmemesi,
 • Kişisel temizliğe ve çevre temizliğine dikkat edilmesi,
 • Toplumumuzun ahlaki değerlerine karşı hassas olunması,
 • Kamu düzenini ve güvenliğini bozan kişiler görüldüğünde mutlaka güvenlik güçleriyle irtibat kurulması, 
 • Park, bahçe, meydan gibi kamusal alanlarda gruplar halinde bulunulmaması,
 • Kurumsal sosyal medya hesapları dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi,
 • Toplumda meydana gelen olumsuz olayların sosyal gerginlik haline dönüştürülmemesi,
 • Kanunlara göre bir suç işlendiğinde bu eylem mutlaka cezalandırılacağından nelerin suç olduğunun öğrenilmesi, güvenlik kuvvetlerimize yardımcı olunması.
 • Hepimizin sığınağı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kıymetinin bilinmesi, ülke menfaatlerini koruma konusunda hassas olunması, 
 • Türk Bayrağı'nın dışında herhangi bir bayrak, flama, afiş ve benzeri sembollerin taşınmaması,
 • Mutfaklarda aşırı baharatlar kullanılarak koku sebebiyle komşuların rahatsız edilmemesi,

"Misafirlerimiz Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine uygun hareket ederse daha rahat ederler"

Bolu Valisi Ahmet Ümit, "Biz aynı kültürün ve aynı coğrafyanın insanlarıyız. Bu salonda bulunan herkesin kader birlikteliği var. Bizler bu coğrafyanın insanları olarak hakimiyetimizi ve varlığımızı sürdürebilmek için hep birlikte hareket etmeliyiz. Biz bugün burada kendi ilimizde yaşayan yerli ve yabancı tüm vatandaşlarımızın huzur, kardeşlik ve refah ortamında yaşamlarını idame ettirebilmeleri için bazı konuları hatırlatmalarda bulunmak amacıyla bir araya geldik. Kadim tarihimizde bize sığınan her kim olursa olsun, din, dil, ırk, cinsiyet vb. hiçbir ayrım gözetmeksizin mazlumların yanında olduk.  Tarihin her döneminde olduğu gibi özellikle son yıllardada devletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Komşularımızdaki insanlık dramına seyirci kalmayarak açık kapı politikası uygulamıştır. İç savaşlardan, karışıklıklardan, siyasi ve sosyal birçok nedenlerden dolayı ülkelerinden göç etmek zorunda kalan yabancılara tarih boyunca göstermiş olduğu merhameti ve hamiliği tekrar ortaya koyan devletimiz, imkanları ölçüsünde ülkemize gelen göçmenleri kabul etti. Misafirlerimiz de Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine uygun hareket ederse daha rahat ederler" dedi.

Ümit, "Amacımız hep birlikte karşılıklı anlayış, huzur, barış, kardeşlik ve refah içerisinde yaşamaktır" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı'na soruşturma açılmıştı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, yabancı uyrukluların su faturası ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağına dair açıklamaları nedeniyle 'görevi kötüye kullanma' ve 'nefret ve ayrımcılık' suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı.

Bolu Belediye Başkanı Özcan, ''Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı kalemlerde 10 kat zam yapacağız. Yani Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak'' şeklinde konuşmuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU