Uğur Dündar: Sedat Peker’in iddialarının odağındaki ilçede neler oluyor?..

“Yağma-çökme döneminden kalan borçlar ve haciz yağmuru nedeniyle CHP'li yeni Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un yakında çadırda görev yapmak zorunda kalabileceği”

Fotoğraf: AA

Sözcü yazarı Uğur Dündar, Esenyurt Belediyesi’nin geçmiş dönemdeki borçlar nedeniyle başkanın makam odasının dahi haczedildiğini yazdı.

Uğur Dündar, “Sedat Peker’in iddialarının odağındaki ilçede neler oluyor?..” başlıklı köşe yazısında Esenyurt Belediyesi’nde yaşananları şöyle anlattı:

Kastamonu'daki sel bölgesini ziyaret eden belediye başkanı, yurttaşların yaşadıkları acıları dinlerken telefonu çalmaya başladı. Önce açmak istemedi. Ama ısrarla arayanın özel kalem müdürü olduğunu görünce, afetzedelerden izin isteyerek konuştu. Müdür ağlamaklı bir sesle “Başkanım hacizciler makam odanıza girdiler, ne var ne yok haczediyorlar” diyordu. Başkan biraz konuşunca makam odasındaki televizyon ve bilgisayarın yanı sıra, 9 adet koltuk ve sandalyenin neden haczedildiğini anladı: Kendisinden önce seçildiği ilçeyi yıllarca yöneten AKP'li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu döneminde bir vatandaşın arsasına kamulaştırma yapılmadan, bedeli ödenmeden el konulmuş, bunun üzerine mağdur yurttaş açtığı davayı kazanmış ve mahkeme, belediyenin kendisine faiziyle birlikte 200 bin lira ödemesine karar vermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dündar yazısının devamında ilçenin eski belediye başkanlarını anımsatarak “Hatırlayacaksınız Sedat Peker videolarını yayınladığı günlerde, Esenyurt'u 2004'ten itibaren yöneten Necmi Kadıoğlu ve daha sonra görevi devretmek zorunda kaldığı Ali Murat Alatape hakkında tüyler ürperten iddialar dile getirmişti” dedi.

Sözcü yazarı, mevcut belediye başkanının “çadırda görev yapmak zorunda kalabileceğini” söylerken şu ifadeleri kullandı:

Kiralık mütevazi evlerden, ultra lüks villalara atlamaları, seks kaseti kumpaslarını, üniversiteli kızları eskort olarak kullanmaları, mallara çökmeleri, cinayetleri, tehditleri, gazetecilere sıkılan kurşunları, paravan kuruluşlar üzerinden sağlanan milyonlarca liralık rantları anlatmıştı… Muhataplarının reddettiği bu suçlamalar, ürkütücü olduğu kadar, birilerinin “Esenyurt'u kaybedersek Mekke'yi kaybederiz, İslam'ı kaybederiz!..” diyerek yırtınmalarının asıl nedenini gözler önüne seren ve savcıların derhal üzerine gitmesi gereken çok vahim iddiaları içeriyordu… Sedat Peker'in iddiaları sonrasında çok sayıda suç duyurusu yapıldı. Bunlarla ilgili soruşturmaların hangi aşamada olduğunu bilemiyoruz. Ama görünen bir gerçek var ki, o da yağma-çökme döneminden kalan borçlar ve haciz yağmuru nedeniyle CHP'li yeni Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un yakında çadırda görev yapmak zorunda kalabileceği!

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU