Bilim insanları Şili'de "uçan ejderha" buldu

Araştırmacı "Belki de bir kez gelip kaldılar" diyor

Atacama Çölü'nde bir grup bilim insanı bir pterozor fosili buldu (AFP)

Bilim insanları, Kuzey Yarımküre semalarında dolaştığı bilinen bir "uçan ejderhanın" Şili'ye de ayak bastığına dair kanıt buldu. 

Dinozor, 160 milyon yıl önce yeryüzünde dolaşan erken bir pterozor grubuna aitti. 

Güney Amerika ülkesindeki Atacama Çölü'nde uçan ejderha denen bu canlının fosili bulundu. 

Uzun bir kuyruğu, kanatları ve dışa dönük, keskin dişleri olan Jura Devri sürüngenine dair Güney Yarımküre'de ilk kez kanıt bulunuyor. 

Şili'deki fosil, Atacama Çölü Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi müdürü Osvaldo Rojas tarafından 2009'da Cerritos Bayos kasabasında keşfedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılar daha sonra Jura Devri'nden kalma uçan bir sürüngene ait bilinmeyen türün kalıntılarını buldu. 

Kalıntıları inceleyen Şili Üniversitesi'ne göre, yapılan analiz hayvanın Rhamphorhynchinae alt familyasına ait olduğunu ortaya koydu. 

Üniversite bunun, Güney Yarımküre'de Rhamphorhynchinae alt familyasının keşfedilen ilk örneği olduğunu söyledi.

Kalıntılara yönelik araştırmayı yöneten Jhonatan Alarcon'a göre bu gruba ait buluntular genellikle Avrupa'dan geliyor ve Şili'de bulunan iskelet kalıntıları "bu gruptaki hayvanların dağılımının şimdiye kadar bilinenden daha geniş olduğunu" gösteriyor.

Keşif, dünyanın güneyindeki kara kütlelerinin çoğunun Gondvana adlı bir süper kıta halinde birleşik olduğuna inanılan bir dönemde, Güney ve Kuzey Yarımküreler arasındaki yakın bağlara ve muhtemel göçlere işaret ediyor. 

Şili Üniversitesi'nden Alarcon, "Küba'da da bu gruptan ve görünüşe göre kıyı hayvanları olan pterozorlar var, bu yüzden büyük ihtimalle Kuzey ve Güney arasında göç ettiler ya da belki de bir kez gelip kaldılar, bilmiyoruz" dedi. 

Keşfe dair ayrıntılar Acta Palaeontologica Polonica adlı dergide yayımlandı. 

2019'da Avustralya'da 96 milyon yıllık uçan bir sürüngen iskeleti bulunmuştu. 

Aynı yıl Kanada buzunda gömülü bulunan bir uçan sürüngen, tarihteki en büyük uçan hayvanlar arasında yer alan yeni bir tür olarak tanımlanmıştı. 

Reuters'tan da yararlanılmıştır* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/science

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU