Amazon işçilerin üniversite masraflarını ödeyecek

Çalışanların okul harcı ve kitap masrafları karşılanacak

Amazon, Kovid-19 pandemisinin başından bu yana yaklaşık 400 bin kişiyi işe aldı (AFP)

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, çalışanlarının üniversitede lisans eğitimi ücretini ödeyecek. 

Şirket, Ocak 2022'den itibaren ABD'deki fabrikalarında depo, taşıma ve saat başı ücretle çalışılan diğer birimlerdeki işçilerin okul harcı ve kitap masraflarını karşılayacağını açıkladı.

E-ticaret devi, ayrıca işçilerin lise diploması programları, Genel Öğretim Geliştirme Testi (General Educational Development -GED) ve Yabancı Dil Olarak İngilizce (English as a Second Language -ESL) sertifikasyon programı ücretlerini de ödeyecek.

Amazon, henüz hangi okulların anlaşma kapsamına alındığını açıklamazken, bu fırsattan yararlanmak isteyen işçilerin en az 90 gün çalışmış olması gerektiği ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan, haftada 20 saat çalışan part-time işçiler şirketin sunduğu ödemenin yalnızca yüzde 50'sinden yararlanabilecek.

Amazon'un işgücü geliştirme biriminin başkan yardımcısı Ardine Williams, "Kariyerde ilerleme artık yeni asgari ücret" dedi.

İşverenin fonladığı bir eğitimin işçinin ilgilendiği kariyeri seçmesi konusunda hazırlayabileceğini söyleyen Williams, "Öğretim gören birçok yetişkinin işini bırakıp tam zamanlı olarak okula yazılma lüksü yok" ifadelerini kullandı.

ABD'li şirket, eğitime dair yapacakları harcamaların maliyetinin 2025 itibarıyla 1,2 milyar doları (yaklaşık 10 milyar TL) bulabileceğini de belirtti.Independent Türkçe, WSJ, CNN

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU