İmamoğlu'ndan silahlı fotoğrafını paylaşıp "Soylu bakanım emirlerini bekliyoruz" yazan AK Partili'ye suç duyurusu

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu Facebook hesabından çifte silahla poz verip tehdit niteliğinde ifadeler kullanan AK Parti Etimesgut Belediye Başkan aday adayı Önder Gökçekaya'yı savcılığa şikayet etti, koruma istedi

Önder Gökçekaya'nın çifte silahlı pozu / Fotoğraf: Twitter

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan (İBB) adayı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları Facebook hesabından çifte silahlı paylaşımda bulunan ve tehdit niteliğinde ifadeler kullanan AK Parti Ankara Etimesgut Belediye Başkan aday adayı Önder Gökçekaya hakkında suç duyurusunda bulundu.

İmamoğlu'nun avukatları Kemal ve Sercan Polat tarafından Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan Osman Sarıgün'ün elini öptüğü fotoğraflar da paylaşan Gökçekaya'nın "vahim silah, hakaret ve ölümle tehdit" suçlarından 15 yıla kadar kadar hapisle cezalandırılmasını talep ettiler.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Başvuruda Gökçekaya’nın Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda Ekrem İmamoğlu için “FETÖ’cü” ve “pezevenk” ifadelerini kullandığı, ardından dürbünlü otomatik silahlı fotoğraflarını paylaşarak İmamoğlu’nu ölümle tehdit ettiği öne sürüldü.

Görüntülerdeki silahların 6136 sayılı yasaya muhalefet oluşturup oluşturmadığı yönünden koruma tedbirlerine başvurulması istenen başvuruda, şüphelinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün elini öperek gündeme geldiği belirtildi.

 

önder2.jpg
Önder Gökçekaya, Çubuk'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan Osman Sarıgün'ün elini öptüğü anın fotoğrafını da paylaşmıştı / Fotoğraf: Twitter

 

“İmamoğlu’nun can güvenliği acilen korunsun”

"Şüphelinin şikayet konusu bu sözlerle İmamoğlu’nu ölümle tehdit ettiğinin tüm toplum tarafından kabul gördüğü ve infiale neden olduğu" vurgulanan başvuruda “Müvekkilin can güvenliği savcılık tarafından acilen korunmalı ve toplum vicdanında derin yaralar açılmasının önüne geçilmelidir” çağrısı yapılarak şöyle denildi:

“Davalı 07.06.2019 saat 23.06’da Facebook’ta yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumrukla saldıran Osman Sarıgün’le olan fotoğrafını paylaşarak; “ORDU VALİME İT DİYENE CEVABIM; FETÖCÜ PEZEVENK EKO… YOLLARIM OSMAN DAYIYI EKO” ifadelerini kullanmıştır. Görüldüğü üzere şüpheli müvekkile hiçbir dayanak olmaksızın ‘FETÖ’cü’ demiş ve ‘pezevenk’ demek suretiyle sövmüştür. Bu ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığı açıktır. Kamuoyu önünde gündem olabilmek adına kişilere bu şekilde hakaret edilmesi karşısında müvekkilin kişilik hakları hukuk düzeni tarafından korunmalıdır.”

Şüphelinin otomatik, dürbünlü silahlarla fotoğrafını paylaştığı hatırlatılan başvuruda şöyle devam edildi:

“Şüpheli Facebook profilinden otomatik dürbünlü silahlarla fotoğraf paylaşmış, altına açıklama olarak; ‘Soylu Bakanım emirlerini bekliyoruz... Vur derse vururuz, öldür derse öldürürüz.... Terörist bize vız gelir tırıs gider...’ yazmıştır. Şüphelinin bu sözleri kamuoyunda infial yaratmış ve sözlerin müvekkile yönelik olduğu konusunda bir görüş birliği oluşmuştur.”

 

önder.jpg
Önder Gökçekaya'nın Osman Sarıgün ile bir başka pozu / Fotoğraf: Twitter

 

Altaylı’nın yazısı ve paylaşımlar delil gösterildi

Başvuruda Fatih Altaylı’nın Habertürk’teki “Hangi Savcı Çağıracak” alt başlıklı yazısına da yer verildi: 

“Birisi var, adını bilmiyorum, öğrenmek de istemiyorum. AK Parti’den belediye başkanlığına aday adayı olmuş bir ara. Allah'tan aday maday yapmamışlar. Önce gitti Kılıçdaroğlu’na yumruk atan utanmazla fotoğraf çektirip elini öptü. Yetmemiş olacak ki, şimdi de eline iki tane silah alıp poz vermiş. ‘Sayın Bakanım emredin, vur deyin vuralım’ diye. Ortada açık seçik bir suç var ama kimsenin ilgilendiği yok.

Ben bu tipleri çok gördüm aslında. Bunların büyük bölümü askerliğini bile yapmamış ya da bedelli askerlik yapmış tiplerdir. Çünkü ben şimdiye kadar hiçbir gerçek kahramanın sosyal medya üzerinde böyle bir arsızlık yaptığını görmedim. Merakla bekliyorum hangi savcı bu adamı çağırıp iki soru soracak diye. Çok beklersin diyorsanız. Haklısınız. Çok beklerim. Ama bildiğim bir şey var. Bekleyen derviş muradına erermiş. Er ya da geç.”

“Arama yapılıp silahlara el konusun”

Suç duyurusunda “kamuoyu vicdanı tarafından bu tehditlerin cezasız kalmaması yönünde bir talep oluştuğu” vurgulanarak “Yargıya duyulan güvenin yara almaması ancak etkin bir soruşturma yapılması ile mümkün olabilecektir” denildi, şu taleplerde bulunuldu:

“Şüphelinin Facebook paylaşımlarında davalının dürbünlü otomatik silahlara sahip olduğu görülmektedir. Buna göre davalının 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasına çarptırılması gerekmektedir. Şüphelinin konut ve işyerinde arama yapılarak silahlarına el konulmasına yönelik koruma tedbirine başvurulması için koşullar oluşmuştur. Şüphelinin bizzat paylaştığı ağır otomatik silahlarla olan fotoğrafları makul şüphe oluşturmaktadır. Silahların 6136 sayılı kanuna aykırı olması durumunda bu silah ve mermilere el konulmalıdır.”

Başvuruda şüphelinin ayrıca İmamoğlu’nu tehdit suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, hakaret suçundan ise 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU