Sarıgül'den "10 göçmen alırız" diyen Estonya başbakanına tepki: Bunu esefle kınıyoruz

“Bugün Avrupa Birliği'nin bir ülkesi diyor ki 'Ben 10 göçmen alırım.' Bunu esefle kınıyoruz"

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Mevlana Müzesi'ni ziyaretinin ardından Mevlana Meydanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu / Fotoğraf: AA

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Mevlana Müzesi'ni ziyaretinin ardından Mevlana Meydanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sevgiden ve hoşgörüden yana olduğunu söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünya barışının toplumların huzuru için önemine dikkati çeken Sarıgül, "Biz yıllardır 'Sevgi kazanacak.' diyoruz, sevgi kazansın istiyoruz. Dün Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahındaydık. Bugün Mevlana Hazretleri'nin huzurundayız. Hacı Bektaş-ı Veli, 'İncinsen de incitme' diyordu. Mevlana Hazretleri de 'Gel, gel. Ne olursan ol, yine gel' diyor, 'Sevgi, her türlü derde devadır.' diyor. Dünya barışının formülü bu sözlerdir" ifadelerini kullandı.

"Siyasetçilerin de kullandıkları dile ve üsluba dikkat etmelerini bekliyorum"

Birlik ve beraberliği korumanın da sevgiyle mümkün olabileceğini belirten Sarıgül, "Sayın Cumhurbaşkanı, birkaç gün önceki bir televizyon programında 'Biz ne zaman birlik olacağız?' dedi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerine ve arzusuna katılmamak mümkün değil. Ben de Mevlana’nın türbesinden şu çağrıda bulunuyorum, Anayasamıza göre cumhurbaşkanı, Türk milletinin birliğini temsil eder. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan birlik içinde olmamızı sağlayacak adımlar atmasını istiyorum. Siyasetçilerin de kullandıkları dile ve üsluba dikkat etmelerini bekliyorum" diye konuştu.

“Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunuyorum”

Sarıgül, bir gazetecinin Afganistan'a ilişkin sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Afganistan'daki rejim değişikliği tabii ki Afgan halkının vereceği karara bağlıdır ama özellikle Afganistan'dan Türkiye'mize gelmekte olan göçle ilgili olaraj evrensel hukuk kurallarının uygulanması lazım. Bugün Avrupa Birliği'nin bir ülkesi diyor ki 'Ben 10 göçmen alırım.' Bunu esefle kınıyoruz. Kaç tane Avrupa ülkesi varsa o gelen göçü eşit sayıda almalı. Bütün göçü Türkiye Cumhuriyeti'ne bırakmak insafsızlıktır. Doğru bir olay değildir. Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunuyorum, lafa geldiği zaman barışı, demokrasiyi, insan haklarını konuşuyorsunuz ama göçe sıra geldiği zaman 'Türkiye, göçe baksın.' diyorsunuz. Bu, doğru bir yaklaşım değildir"

Ne olmuştu?

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, "Ülke olarak Afganistan'daki insani krizin çözümüne katkıda bulunmak istiyoruz. Mevcut durumda Estonya, 10 kişiye kadar mülteci statüsü sunmaya hazır. Özellikle, yaşamları tehdit altında olan insanlara mülteci statüsü vermeye hazırız" demişti.

 

AA, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU