Bakan Pakdemirli: Tüm yangınları kontrol altına aldık

Ülke genelindeki orman yangınlarının kontrol altına alındığını söyleyen Pakdemirli, Sinop, Kastamonu ve Bartın'da yaşanan sel felaketine ilişkin ise "Yarın ve cumartesi ağır yağışın olacağını ve meteorolojik riskin devam ettiğini bildirmek istiyoruz" dedi

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris'te ülkenin bazı şehirlerinde yaşanan sel felaketleri ve orman yangınlarına ilişkin son bilgileri paylaştı.

"Tüm yangınları, orman kahramanlarımızın büyük mücadelesiyle kontrol altına aldık" diyen Pakdemirli, dün Burdur'un Bucak ilçesindeki orman yangınının da kontrol altına alındığını ve bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Akdeniz kuşağında orman yangınlarının çıkabildiğini söyleyen Pakdemirli, "Büyük yangınlardan dolayı tüm ülke teyakkuz halindeydi. Bu teyakkuz halinden hayatın normal akışına geçiyor olmamız lazım" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Devlet, tüm afetlerde olduğu gibi sel baskını afetinin de yaralarını saracak"

Toprakların yeniden yeşermesi için çalışma yaptıklarını kaydeden Pakdemirli, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Yaban hayatıyla ilgili kayıpların olduğunu belirten Pakdemirli, "Yaban hayatının doğru yönetimi için, doğal yaşamlarında korunması için gerekli düzenleme kararı aldık. Bu alanda bir çalışma yapıyoruz. Antalya ve Muğla'da zarar gören devlet avlakları bölgelerinin 2021 ve 2022 yılında av döneminde ava kapatılması kararını aldık" diye konuştu.

"Sel afetinde can kayıpları sayısı saat saat artmaya devam ediyor"

Türkiye'nin dün farklı bir afete uyandığını bildiren Pakdemirli, Sinop, Bartın ve Kastamonu'da meydana gelen sel afetlerinin hala devam ettiğini dile getirdi.

Pakdemirli, sel afetinden can kayıplarının sayısının saat saat artmaya devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

Buradan bir uyarıda bulunmak istiyorum, yarın ve cumartesi günü ağır yağışın olacağını ve meteorolojik risklerin hala devam ettiği konusunu size tekrar ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımız, özellikle can kayıplarına sebebiyet vermeyecek şekilde, bu bölgelerde kendi tedbirlerini alarak yağışın ve potansiyel taşma riskinin olduğu bölgelerden uzak durma gayreti içinde olsunlar. Vefat edenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Devlet, tüm afetlerde olduğu gibi sel baskını afetinin de yaralarını saracak.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU