Yunanistan 18 ay sonra Türk vatandaşlarına kapıları açtı

Vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan’a giriş çıkış yapabilecek

Yunanistan kara, deniz ve hava sınır kapılarını Türk vatandaşlarına sınırlı olarak açtı / AA

Yunanistan yayınladığı yeni kararlar doğrultusunda Türk vatandaşlarına da ülkeye giriş hakkı tanıdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yunanistan Değişim Hareketi’nin (KIN.AL) Batı Trakya milletvekili Burhan Baran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Değerli soydaşlarım; Yunanistan kara, deniz ve hava sınır kapılarını Türk vatandaşlarının sınırlı sayıda (haftalık 1500 kişi) giriş ve çıkışlarına 5 Ağustos 2021 Perşembe günü saat 06:00 itibariyle açmış bulunuyor.Şu anda vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan’a giriş çıkış yapabilecek. Aşıları tamamlanmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olan Tc. Vatandaşları aşı sertifikaları veya aşılanmamış kişiler Rapid veya Pcr testi ile ve Plf formları doldurarak Yunanistana gelebileceklerdir" bilgisini verdi.

Yunanistan Sivil Havacılık Servisi, yayınladığı kararlar ile  5 Ağustos 2021 Perşembe günü itibariyle Türk vatandaşlarının ülkeye girişine izin verdi. Karar resmi gazetede yayımlandı.

Yunanistan devleti, Türkiye ile olan kara, deniz ve hava sınır kapılarını Türk vatandaşlarının, haftalık 1500 kişi sınırıyla giriş ve çıkışlarına izin verecek.

Aşı belgesi veya PCR testi istenecek

2020 yılı mart ayından itibaren giriş ve çıkışlara izin verilmeyen Yunanistanin Türkiye sınır kapılarından giriş yapacak Türk vatandaşı yolcuların en az 14 gün önce aşılanmış olmaları ve yanlarında aşı belgeleri bulundurmaları veya son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi bulundurmaları ya da son 2-9 ay içerisinde koronavirüs atlattığına dair belge bulundurmaları gerekiyor. Girişte aşı yaptırmamış kişilere ayrıca duruma göre rapid test yapılabiliyor.

12 yaş ve altındaki çocuklar için ülkeye girişte test zorunluluğu bulunmuyor.

DAHA FAZLA HABER OKU