AB, Türkiye'ye 3 yangın söndürme uçağı göndereceğini açıkladı

AB yetkilisi Janez Lenarcic, birliğin bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu belirterek, "Daha fazla yardım sağlamaya hazırız" dedi

Fotoğraf: AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için 3 yangın söndürme uçağı gönderileceğini bildirdi.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağının, İspanya'dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtildi.

Bu yangın söndürme uçaklarının "rescEU" adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içinde yer aldığı kaydedilen açıklamada, AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk makamlarıyla düzenli temas içinde olduğu ifade edildi.

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB'nin bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu belirterek, "Daha fazla yardım sağlamaya hazırız" ifadesini kullandı.

Komşu ülkelerden de Türkiye'ye destek

Rusya ve İran, Türkiye'nin yangınla mücadelesine destek için yangın söndürme uçağı göndermişti. Ayrıca Azerbaycan 53 itfaiye aracı, Katar ise arama kurtarma ekibi ile Türkiye'ye destek vermişti.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU