Demirtaş'tan Konya'daki saldırıyla ilgili açıklama: Nedeni hükümetin ayırımcı politikaları, hedef gösteren dilidir

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş, "Türk-Kürt, bütün halkımıza naçizane tavsiyem şudur: Nefret diline, ayırımcı politikalara prim de vermeyin boyun da eğmeyin" dedi

Fotoğraf: Twitter

Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş, öldürülen aile için baş sağlığı diledi.

Bu tarz saldırıların nedeninin hükümetin ayrımcı politikaları ve hedef gösteren dili olduğunu öne süren Demirtaş,  sabır ve akılla hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Demirtaş şunları kaydetti:

Konya'daki barbarca katliamda hayatını kaybeden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza baş sağlığı diliyor; üzüntülerini, acılarını yüreğimde hissederek paylaşıyorum. Maalesef ki bu katliam, gerilim ve çatışmaların esas nedeni hükümetin ayırımcı politikaları, hedef gösteren dili ve bundan cesaret alan devlet içi-dışı çetelerin kirli hesaplarıdır. Türk-Kürt, bütün halkımıza naçizane tavsiyem şudur: Nefret diline, ayırımcı politikalara prim de vermeyin boyun da eğmeyin. Koşullar ne olursa olsun her zaman akılla ve sabırla hareket edelim. Öfkeye değil, birlikte yaratacağımız ortak vicdana sığınalım. Bizler hukukun işlediği, adaletin olduğu bir ortam için çok çalışıyoruz. Bu nedenle, sakın ola ki kendinizi umutsuz, çaresiz ve sahipsiz hissetmeyin. Belki biraz zor olacak ama barışı, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti mutlaka ama mutlaka sağlayacağız.

Ne olmuştu?

Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Enbiya Sokak'ta yaşan Dedeoğlu ailesinden 7 kişi öldürülmüştü. 

Evde çıkan yangının ardından Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu'nun cansız bedenlerine ulaşılmıştı.

Saldırıyla ilgili 14 şüpheli gözaltına alındı.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU