Bakan Pakdemirli: Ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum

Pakdemirli, “İstatistiklerin ötesinde gelin siyaset uğruna ormancının moralini bozmayalım” dedi

Pakdemirli Manavgat'ta çıkan orman yangınını incelerken / Fotoğraf: AA

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Türkiye’yi saran orman yangını hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptığı söyleşiyi köşesine taşıdı.  

Pakdemirli’nin “Bir sabotaj endişeniz var mı?” sorusuna, “Her yangında kafamızdaki soru budur. Ama kolluk kuvvetleri bulacak bunu. Sabotajın bulunmasına yönelik teknikler var. Polisimiz, jandarmamız bu konuda çok deneyimli” yanıtını verdiğini aktaran Pakdemirli, muhaletin “Yangınları söndürmek konusunda yeterli olunamıyor” eleştirilerini ise şöyle yanıtladı:

Önce şunu söylemeliyim. Böyle milli birlik ve beraberlik gününde ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum. Ağaçların, hayvanların bu şekilde yanmasını kim ister.

Evet, her ülke yangına müdahale kapasitesini istatistik verilere göre hesaplar ve planlar. Biz de bu istatistikleri bakarak kararlar alıyoruz. Bakın Orman Teşkilatı çok donanımlı ve tecrübeli bir teşkilattır. O istatistiklere göre yapılan planlamalar doğrultusunda 27 helikopterden 39 helikoptere çıktık. Hatta acaba fazla mı alıyoruz, dedik... Uçakları arttırdık... 9 İHA görev yapıyor... ABD’den sonra askeri İHA’ları yangında kullanan tek ülke biziz.

1 günde aynı anda çıkan 10 yangını yönetmenin  kolay olmadığını belirten Pakdemirli, “Ben Orman Teşkilatı’nı zaten çok zorluyorum. Onlar da canla başla çalışıyor... Cumhurbaşkanımızın sonsuz desteği var. Her istediğimizi alabilecek kapasitede bir ülkeyiz. Orman Teşkilatı’nda çok tecrübeli bir kadro var. Onlar planlıyor. Kaç kişi nerede olacak. Yangınlara müdahale... Bunlar kolay değil. Sonuçta insanız” dedi.

“Birlik olmamız gereken bir günde moral bozucu açıklamaları ayıplıyorum” ifadelerini kullanan Bakan Pakdemirli, “OECD’den Avrupa’daki orman teşkilatlarının istatistik verilerine bakın. Orman alanlarının arttırılmasından korunmasına kadar en başarılı ülkeler arasındayız. Ama bütün bunların ötesinde... İstatistiklerin ötesinde gelin siyaset uğruna ormancının moralini bozmayalım. Ağaç üzerinden siyaset yapmayalım” şeklinde konuştu.

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU