Doktora öğrencisi, aldığı TÜBİTAK bursunu faiziyle birlikte geri ödeyecek, gerekçe; KHK'lı olması

Ankara 14. İdare Mahkemesi, S.S.'nin aldığı bursun geri istenmesiyle ilgili davada kararını açıkladı. Mahkeme, TÜBİTAK'ın kararında kamu yararı olduğunu belirtti

Fotoğraf: AA

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilen S.S., doktorası için TÜBİTAK'a burs başvurusunda bulundu. 

TÜBİTAK, hakim adayıyken ihraç edilen S.S.'ye toplamda 81 bin 413 lira burs verdi. Ancak 2020 yılının haziran ayında S.S.'ye verilen burs kesildi.

S.S.'ye gönderilen yazıda, bursun KHK'lı olduğu gerekçesiyle kesildiği belirtilirken, aldığı bursu faiziyle birlikte 91 bin 224 lira olarak geri ödemesi istendi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TÜBİTAK avukatlarından "Uyarı yapıldı" savunması

S.S. bunun üzerine mahkemeye başvurdu. Ankara 14. İdare Mahkemesi'nde görülen davada, TÜBİTAK'ın avukatları KHK'lıların aldığı bursun kesilmesiyle ilgili kararın TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 10 Ocak 2017'de yaptığı toplantıda alındığını belirtti ve burs başvurusu öncesinde adaylara KHK'yla ilgili uyarı yapıldığını ifade etti. 

Burs, ihraçtan sonra bağlandı

Oysa S.S., 29 Nisan 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan 689 sayılı KHK ile ihraç edildi. Başvurusunu da 24 Ekim 2017'de yaptı.

Yani TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 10 Ocak 2017 tarihli toplantısından sonra ihraç edildi ve kurumun bursuna başvurdu.

KHK'lı ama hakkında işlem yapılmadı

2020 yılının haziran ayına kadar düzenli bir şekilde yatırılan burs, bir anda kesildi ve S.S.'in aldığı bursu yıllık yüzde 9 faiziyle birlikte iadesi talep edildi. 

Üstelik S.S., KHK ile ihraç edilmesine rağmen yargılanmıyor. Ayrıca, herhangi bir operasyonda gözaltına dahi alınmadı, hakkında işlem yapılmadı. 

Mahkeme: Bursun kesilmesinde kamu yararı var

Ankara 14. İdare Mahkemesi, bir yıllık dava sürecinin ardından S.S.'nin açtığı dava ile ilgili kararını verdi. Mahkeme, TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun KHK'lıların burs almasıyla ilgili kararının hukuka aykırı olmadığını ve bu kararda kamu yararı olduğunu belirtti. 

Kararın kesinleşmesinin ardından S.S., doktora eğitimi için TÜBİTAK'tan aldığı 81 bin 413 liralık bursu, en az 91 bin 224 lira olarak geri ödeyecek. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU