Jeff Bezos, uzay uçuşunu eleştirenlerin "büyük ölçüde haklı" olduğunu söyledi

(AFP)

Jeff Bezos, uzay uçuşunu eleştirenlerin "büyük ölçüde haklı" olduğunu söyledi.

Amazon'un kurucusu ve eski CEO'su, kendisi gibi milyarder Richard Branson'ı takip ederek bugün kendisine ait Blue Origin'in roketlerinden biriyle uzaya gidecek.

Hem Bezos hem de Branson, uçuşlarını çığır açmanın ve daha fazla kişi için uzay yolculuğu olasılığını mümkün kılmanın yolları olarak sunuyor.

Fakat onları ve müşterilerini uzaya göndermek için harcanan paranın Dünya'dakilerin yaşamlarını iyileştirmeye harcanmasının daha iyi olduğu eleştirisini yapanlar da var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gezegenin ötesine yapacağı kısa yolculuğa sadece bir gün kala Bezos bu eleştirilerin büyük ölçüde haklı olduğunu söyledi.

Fakat insanlığın "ikisini de" yapabileceğini ve uzaydaki başarının Dünya'da da fırsatlar yaratacağını dile getirdi.

CNN'e verdiği röportajda Bezos'a, "uzaya yapılan uçuşların sadece zenginler için keyif gezintisi olduğunu ve zamanını, parasını ve enerjisini burada, Dünya'daki sorunları çözmeye çalışmaya harcaması gerektiğini söyleyen eleştirmenler korosu" hakkında ne düşündüğü soruldu.

Bezos “Eh, büyük ölçüde haklı olduklarını düşünüyorum. İkisini de yapmalıyız” dedi.

Şu anda Dünya'da birçok sorunumuz var ve bunlar üzerinde çalışmamız gerek.

Ve her zaman geleceğe bakmamız gerek. Bir tür olarak, bir medeniyet olarak hep bunu yaptık. İkisini de yapmalıyız.

Bezos, Blue Origin'in uzay yolculuğunu uçakla uçmak kadar kolay hale getirme planında başarıya ulaşabilmesi halinde bunun gezegenimizdeki hayatı iyileştirmeye de yardım edeceğini söyledi.

Bunu yapabilirsek gelecek nesillerin orada inanılmaz işlere imza atması için uzaya giden bir yol inşa ediyor olacağız. Ve o inanılmaz işler burada, Dünya'daki sorunları çözecek.

Yani, asıl cevap şu: Evet, ikisini de yapmalıyız.

Bezos, kardeşi Mark, havacılık öncüsü Wally Funk ve fiyatı 28 milyon dolar (yaklaşık 240 milyon TL) olan bilet, asıl müzayedede kazanan kişi çok meşgul olduğunu söyleyince kendisine verilen genç Oliver Daeman'la birlikte uzaya yolculuk edecek.

Bu dörtlü, Blue Origin'in New Shepard uzay araçlarından biriyle bugün yola çıkacak.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU