Kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Afganistan'ın İslamabad Büyükelçisi'nin kızı , işkence edilmiş halde bulundu

Pakistan'dan yapılan açıklamada, büyükelçinin ve ailesinin güvenliğinin artırıldığı kaydedildi

Fotoğraf: AA

Afganistan’ın İslamabad Büyükelçisi Necibullah Alikil'in kızı 26 yaşındaki Silsila Alikil'in, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da saldırıya uğradığı bildirildi.

Afgan Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın Pakistan Büyükelçisi Necibullah Aliheyhl'in 26 yaşındaki kızı Silsila Aliheyl'in dün İslamabad'da kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığını ve ağır işkence edildikten sonra serbest bırakıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Silsila Aliheyhl'in hastanede tedavi altına alındığı aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Afganistan Dışişleri Bakanlığı bu iğrenç eylemi şiddetle kınıyor, diplomatların, ailelerinin ve Pakistan'daki Afgan siyasi ve konsolosluk misyonlarının personelinin güvenliği konusundaki derin endişesini dile getiriyor.

Ayrıca bakanlık, 'Pakistan hükümetini, Afganistan Büyükelçiliği ve konsolosluklarının tam güvenliğinin yanı sıra diplomatların ve ailelerinin uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler uyarınca dokunulmazlıklarını sağlamak için acilen gerekli önlemleri almaya' çağırdı.

Pakistan'dan açıklama

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Afganistan’ın İslamabad Büyükelçisi Alikil’in kızının kimliği belirsiz kişiler tarafından dün saldırıya uğradığı ve konunun yetkililere intikalinin ardından derhal kapsamlı bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, Pakistan Dışişleri Bakanlığının ve ilgili güvenlik kurumlarının, büyükelçi ve ailesiyle yakın temasta olduğu ve konuyla ilgili kendilerine tam destek verdiğine işaret edilerek, emniyet birimlerinin suçluların yakalanıp adalete teslim edilmesi için çalıştığı aktarıldı.

Öte yandan açıklamada, büyükelçinin ve ailesinin güvenliğinin artırıldığı kaydedildi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU