Hüseyin Baş: Yol yapılsın diye vergi ödeyip sonra yoldan geçmek için para ödüyoruz

İktidara geldiklerinden ilk yapacakları işin ÖTV’yi kaldırmak olacağını ifade eden BTP Genel Başkanı, iktidarın KÖİ modeliyle yaptığı hazine garantili projeleri de eleştirdi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, "İktidara geldiğimizde yapacağımız ilk iş ÖTV'yi kaldırmak olacak" dedi / Fotoğraf: BTP

Yeniçağ Gazetesi’nin Youtube kanalı Yeniçağ TV’de Yeniçağ Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Ahmet Yabuloğlu’nun gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, BTP’nin Atatürk ile aynı ideallere sahip olduğunu ifade ederek, “Atatürk bu ülke için savaştı ve bize bağımsız bir devlet bıraktı. Kurtuluş savaşını planlayan, düşünen tek kişi O. Buradan bir yol açıyor ve bir cumhuriyet kuruyor. Niye bir ideali var? BTP de bunu söylüyor ve 'Türkiye bağımsız olmalı' diyor” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Hiç kimse bizim gibi ekonomiyi ele almaz”

BTP’nin diğer partilerden temel farkının Milli Ekonomi Modeli olduğunu ifade eden Hüseyin Baş, “Bütün dünyadaki sosyolojik ve ekonomik yapılanmalardan farklıdır bu. Hiç kimse bizim gibi ekonomiyi ele almaz. Bu modelin sahibi zaten Haydar Baş'ın kendisidir. Bu modelin içinde tam istihdam vardır, sürekli büyüme vardır, vatandaşlık maaşı vardır, ev hanımına maaş vardır” dedi.

Milli Ekonomi Modeli’ndeki gelir kaynaklarını da anlatan Baş, “Mesela senyoraj geliri; bunu ekonomistler çok iyi bilir. Yeraltı madenlerinin işlenmesi ve pazarlanması, yer üstü zenginliklerinin devreye konması ve vergi vardır. Ama Milli Ekonomi Modeli’nde vergi, bir ülkenin ayakta kalabilmesi için en az ihtiyaç duyduğu gelir kalemi olmalı” diye konuştu.

“Yol yapılsın diye vergi ödeyip sonra yoldan geçmek için para ödüyoruz”

Hükümetin KÖİ modeli ile yaptığı Hazine garantili projelri de eleştiren  BTP lideri şu örneği verdi:

“3 çocuğunuz var siz evde otuyorsunuz ve çocuklara, ‘ siz çalışın bana getirin, ben evi kirasını ödeyeceğim, faturasını ödeyeceğim vs.’ diyorsunuz.  Çocuk bir süre sonra, 'baba sen ne işe yarıyorsun' demez mi? Mesela biz ne için vergi ödüyoruz, yol yapılsın diye. Peki biz bir daha yola neden para ödüyoruz. Çocuklarımız eğitim alsın diye vergi ödüyoruz. Eğitim anayasal bir hak. Gençler eğitim almaya başladıklarında bir daha para ödüyorlar”

“Türkiye'de dünyaya geldim diye cezaya mı çarptırılıyorum?”

İktidara geldiklerinden ilk yapacakları işin ÖTV’yi kaldırmak olacağını ifade eden BTP Genel Başkanı Baş, “Üretmeyen, tüketmeyen, çalışmayan bir siyasi anlayışımız olduğu için her şeyi vergiye hapsediyorlar. Ben, ' vatandaşın cebindeki paraya ihtiyacımız yok' diyorum.  Yüzde 220 ÖTV mi olur? Almanın 100 bin liraya bindiği araca ben niye 400 bin liraya biniyorum. Benim ne suçum var. Ben Türkiye'de dünyaya geldim diye cezaya mı çarptırılıyorum? Şimdi hükümetin uyguladığı sistem bu” şeklinde konuştu.

“ÖTV devlet tembelleştiriyor, üretme kabiliyetini yok ediyor”

ÖTV’nin devletin üretme kabiliyetini yok ettiğini belirten Baş,  “Vatandaş arabayı daha ucuza alsın diye ÖTV'yi kaldırmanın derdinde değilim, devlet üretken yapısına kavuşsun diye ÖTV'yi kaldıracağım. Çünkü bu bir hantallık getiriyor. Steve Jobs telefondan bizim kadar para kazanmadı. Adam dokunmatik telefonu icat etti bizim kadar para kazanmadı. Zihniyetin değişmesi lazım. Vatandaşın cebine bakan bir hükümet anlayışı ayakta kalamaz” dedi.

“AK Parti ile ittifak düşünmüyoruz”

İttifaklar hakkındaki görüşü sorulan Baş, ''Biz kız eviyiz. Bizim siyasi partilerle temaslarımız sağlıklı. Her siyasi partiyle temasımız var. Geçmişte de oldu. Ancak AK Parti'yle herhangi bir temasımız olmadı. Açıkçası, düşünmüyoruz da'' şeklinde konuştu.

 

Independent Türkçe, Yeniçağ TV

DAHA FAZLA HABER OKU