İsmail Saymaz, Veyis Ateş yayınını yazdı: Ben ikna olmadım

"Eylemlerinin gazetecilikle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Doğruysa bir suç ilişkisi, bu"

Fotoğraf: Twitter

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, organize suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker’in iddialarının ardından Habertürk’ten istifa eden Veyis Ateş’le Halk TV'de yaptığı programa dair bir köşe yazısı kaleme aldı.

Saymaz, “Ben ikna olmadım” başlıklı köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ateş'in bilmediği bir şey vardı: Sabah Korkmaz'ı arayıp varlığından emin olmak için görüşmenin kaydını dinledim. 5-8 Ocak arasında 4-5 telefon görüşmesi yapılmış. Korkmaz, 7 Ocak'ta yapıldığını söylediği 9 dakika 26 saniyelik kaydın 2 dakikalık kısmını dinletti. Ateş araba içerisinde konuşuyor. Yol ve araç sesi konuşma seslerine karışıyor.

Ateş, şöyle diyor: “Şu an can yanın yaralı, kızgınsın, öfkelisin, dünyaya ateşe verirsin. Bu tarafın hassasiyet duyduğu şeyi sana iletmek istiyorum.”

Ateş, kimi lobi ve kliklerden söz ediyor. Kendini hakem olarak tanıtıyor. Korkmaz, “Masaya sen otur benim yerime?” diye öneriyor. Ateş “Nasıl istersen” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Senle ilgili beklenti ve istedikleri ses çıkarmadan bir süre beklemen. ‘Samimiyetini göstersin, gerekeni yaparız (diyorlar).” Korkmaz, “Samimiyetimizi nasıl göstereceğim abi?” diye soruyor. Ateş, “Söz ettiğim meblağı istiyorlar” diyor. Korkmaz, “10 milyon Euro'yu verdiğim zaman…” diye konuşuyor. Hızlı konuştuğu için “Milyon” ifadesini yutuyor.

Önce inkar, sonra kabul

Yayında Ateş'e, bu görüşmeyi yapıp yapmadığını sordum. “O konuşma bana ait değil” dedi. “Söz ettiği meblağı istiyormuş” cümlesini reddetti. Oysa kulaklarımla duydum. Ateş'i inandırıcı bulmadığım için “Doğru söylemiyorsun” diye belirttim.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Suç ilişkisi

Ateş, söyleşimizde, Cihan Ekşioğlu'nun davetlisi olarak Temmuz 2020'de Paramount Otel'de kaldığını ve Korkmaz ile tanıştığını söylüyor. Aynı yılın ekim ayında Korkmaz ile bir restoranda karşılaştıklarını anlattı. Bir sonraki temas, kasım ya da aralıkta telefonla gerçekleşmiş.Korkmaz'ın, “Senden ricam, İçişleri Bakanı beni yanlış anlıyor. Mesajı iletir misin?” dediğini ifade etti.

Bu ‘ricayı' ilettiği Bakan Soylu'nun, “Telefonu açmasaydın keşke. Gelsin, yargıya teslim olsun” dediğini belirtti. Ateş'e “Neden kabul ettin?” diye sordum. "Çoluk çocuğum var, mağdurum” demesine üzüldüğünü anlattı. “Bu kişi Türkiye'de kara paradan aranıyor” diye hatırlattığımda, “Neyden arandığını bilmiyorum” dedi.

Ateş telefon trafiğine devam etmiş. Savunmasına ikna olmadım. Eylemlerinin gazetecilikle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Doğruysa bir suç ilişkisi, bu. Ateş'in suç duyurusunda bulunmasını bu iddiaların aydınlanması bakımından yerinde buluyorum.

SBK ile yüzleşme

Yayının sürprizi, Korkmaz'ın bağlanması oldu. Korkmaz, 10 milyon Euro iddiasıyla sınırlı kalmak kaydıyla katıldı. Ancak Türkiye'de sürmekte olan davasının ayrıntılarına girdi. Türkiye'de aranıyor oluşu, RTÜK tarafından Halk TV'ye yaptırım olarak dönebilirdi. Kendisine uyarıda bulundum. Korkmaz, uyarımı yanlış anlamış olacak ki “İyi akşamlar” diyerek, yayından ayrıldı. Kasıtlı şekilde susturduğumuz sanıldığı için çok sayıda eleştiri geldi. Yeniden bağlayıp Ateş'le yüzleştirdik. Korkmaz, 10 milyon Euro iddiasını yineledi. Ateş iddiayı reddetti. Korkmaz'ın elindeki kayıtla savcılığa başvurması gerekiyor. Aksi halde pazarlık için şantaj yaptığı düşünülecek.

 

Sözcü, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU