Kanada'daki saldırıda hayatını kaybeden aile için anma töreni: Başbakan Trudeau, İslamofobi ve teröre karşı birlik çağrısı yaptı

Hayatını kaybeden anma törenine Başbakan Trudeau, siyasi parti liderleri, federal ve eyalet hükümetinden çok sayıda bakan katıldı. Türkiye'nin Toronto Başkonsolosu Mingan, tören öncesi Trudeau'ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başsağlığı mesajını iletti

Fotoğraf: AA

Kanada'nın London kentinde 6 Haziran gecesi gerçekleştirilen araçlı saldırıda hayatını kaybeden aynı aileden dört kişi için tören düzenlendi.

London şehir merkezindeki London Muslim Mosque'un bahçesinde düzenlenen törene Kanada Başbakanı Justin Trudeau, siyasi parti liderleri, federal ve eyalet hükümetinden çok sayıda bakan, milletvekili ile farklı dinlerin temsilcilerinden oluşan kalabalık katıldı.

Anma törenine katılan Türkiye'nin Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan, tören öncesi görüştüğü Başbakan Trudeau'ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başsağlığı mesajını iletti.
Başkonsolos Mingan'a törende Toronto Din İşleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya da eşlik etti.

Tüm liderlerden ortak "terör" ve "İslamofobi" mesajı

Kur'an okunması ile başlayan törende konuşan Başbakan Trudeau, olayın bir terör saldırısı olduğunu yineleyerek, "Üç neslin bir arada olduğu bir aile, hak etmedikleri bir şekilde hayata veda ettiler. Tüm Kanada ile yanınızdayız. Bu ülkede İslamofobi gerçektir, ayrımcılık gerçektir. Tüm bunlara ve teröre karşı hep birlikte hayır demeliyiz" ifadelerini kullandı.
 

20210609_2_48670320_65900388.jpg
Kanada Başbakanı Justin Trudeau / Fotoğraf: AA


Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti Lideri Erin O’Toole da İslamofobinin Kovid salgını süresince yükselen bir trend izlediğine işaret ederek, "Güçlü bir topluluk olarak, terör başta olmak üzere İslamofobiye karşı verilen mücadeleye de çok katacağınızdan eminim" dedi.

Yeni Demokrat Parti Lideri Jagmeet Singh ise "Bir kere yayıldığı zaman her yeri kaplar. Onun için tüm toplumun teröre, İslamofobiye ve nefrete karşı ortak hareket etmesi gerekir" diye konuştu.

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi İcra Direktörü Mustafa Farooq da "Yeter artık daha ne kadar cenaze göreceğiz. Buraya çok kızgın olarak geldim. Quebec City'de cami saldırısı, Toronto'da mescit saldırısı, Edmonton'da ve daha birçok yerde Müslümanlara yapılanlar için kızgınım. Terör ve İslamofobi Ulusal Zirvesi derhal toplanmalı ve her kesim bu sorunun çözümü için katkı sağlamalıdır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından olayda hayatını kaybeden ailenin yakınları ile arkadaşları sahneye alındı ve 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Anma töreni, okunan Fatiha suresinin meali açıklamasının ardından edilen dua ve okunan akşam ezanıyla sona erdi.
 

20210609_2_48669378_65899655.jpg
Fotoğraf: AA


Ne olmuştu?

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde, 6 Haziran Pazar gecesi, aracını kaldırımda yürümekte olan beş kişilik bir ailenin üzerine süren minibüs sürücüsü, biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere aynı aileden 4 kişinin ölümüne ve 9 yaşındaki bir erkek çocuğunun da ağır yaralanmasına neden olmuştu.

20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman adlı sürücü, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 6 kilometre uzakta Cherryhill Bulvarı'nda yakalanarak gözaltına alınmıştı.

London Polisi tarafından yapılan açıklamada, saldırının ailenin Müslüman olmasından dolayı yapıldığına inanıldığı açıklanmıştı.Hakim karşısına çıkarılan Veltman, 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüs suçundan tutuklanarak cezaevine yollanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU