Düşen drone'dan korkan binlerce kuş, yumurtasını terk etti

"Böyle bir yıkım görmemiştim. İçim burkuluyor"

Aniden dalış yaparak besinlerini yakalayan balıkçıl kuşlar her sene bu zamanlar yumurtluyor (ABD Balık ve Yaban Hayatı Departmanı)

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güneyindeki bir adada, başıboş gezen drone yere çakıldı. Çarpışmanın ürküttüğü sumrular, binlerce yumurtayı terk edip kaçtı.

13 Mayıs'ta Bolsa Chica Ekolojik Rezervi isimli hayvan koruma alanı üzerinde iki insansız hava aracı yasadışı olarak uçmuştu.

Bunlardan biri koruma alanının en büyük kuş yuvası konumundaki adaya düştüğünde binlerce sumru, yerlerdeki yuvalarını bıraktı.

Her yıl bu zamanlarda ada, yumurtalarından yavrularının çıkmasını bekleyen ve denizkırlangıcı diye de bilinen sumrularla kaplanıyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak drone kazası nedeniyle bu yıl hiç yavru doğmayacak. Bunun yerine ada yüzeyi yumurta kabuklarıyla dolacak.

Çevre bilimci ve koruma alanının yöneticisi Melissa Loebl, bunun bölgede görülen en büyük ölçekli terk ediş olduğunu söyledi.

Tehdit altında sınıflandırmasına çok yaklaşan sumrular, koruma alanında yaşayan yaklaşık 800 bitki ve hayvan türü arasında yer alıyor.

Normalde Kalifornia'nın yerel yasaları, koruma alanında drone uçurulmasını yasaklıyor. The New York Times'a konuşan Loebl ise bu felaketin ardından Federal Havacılık Dairesi'nin de ABD geneli için böyle bir yasa çıkarmasını umuyor.

Cansız yumurtalarla kaplı ada yüzeyini "korkunç bir görüntü" diye niteleen Loebl, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Yaban hayatındaki 20 yıllık çalışma hayatımda böyle bir yıkım görmemiştim. İçim burkuluyor.

 

Independent Türkçe, Gizmodo, The New York Times

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU