Bloomberg: TL, Erdoğan’ın baş döndüren politikalarının kurbanı oldu

Bloomberg, Merkez Bankası’nın eski başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının kritik bir dönemeç olduğunu yazdı

Fotoğraf: AA

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Türk Lirası ile ilgili "En iyiden en kötüye: Yatırımcılar Türkiye piyasasından soğuyor" başlığı  bir haber/analiz hazırladı. Tuğçe Özsoy ve Selçuk Gökoluk imzalı Makalede, "Sadece 3 ay içerisinde Türk lirası en iyiden en kötüye geçiş yaptı. Yabancı hisse sahipliği tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Türk Lirası, bu yıl dünyanın en kötü performans gösteren para birimi oldu" ifadeleri kullanıldı.

"Anlık politika kararları ülkenin piyasasının ne kadar riskli bir hale geldiğini gösteriyor"

Bugün yayınlanan makalede, "Para birimi, enflasyon neredeyse yüzde 17’yken yine karar mercilerine faiz indirme çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baş döndüren politikalarının kurbanı oldu. Türkiye’nin lideri ve onun Merkez Bankası başkanı arasında bu haftanın kafa karıştıran bir ileri bir geri anlık politika kararları ülkenin piyasasının ne kadar riskli bir hale geldiğini gösteriyor" denildi.

Bloomberg’in haberinde Türkiye piyasası ile ilgili de, "Bu durum büyük gelişmekte olan ülke piyasaları için olağandışı. Yatırımcıların güveni parçalandı, yabancı hisse sahipliği bütün zamanların en düşük seviyesinde ve yerel döviz bonoları bu yıl değerlerinin 5’te 1’ini yitirdi" yorumu yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Ağbal'ın görevden alınması her şeyi değiştirdi"

Bloomberg, Merkez Bankası’nın eski başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının kritik bir dönemeç olduğunu yazdı.

Haberde, "Yatırımcılar için her şey 20 Mart’ta değişti. O gün Erdoğan piyasa dostu merkez bankası başkanını göreve geldikten dört ay sonra görevden aldı. Bu durum onun enflasyonla mücadele etmek için yüksek faiz konseptinden rahatsız olduğunu gösteriyor ki bu durum aslında modern ekonomi için bir gelenek" denildi.

ABD merkezli medya kuruluşu, "O günden beri Türkiye’de piyasalar çökmüş durumda. Bu haftaki gelişme, Erdoğan’ın faiz indirimi isteğini bastıracağına dair korkuları da artırdı" yorumunu yaptı.

 

 

 

Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU