Kavala, Demirtaş ve Kozağaçlı'yı ziyaret eden Çakırözer: Yargı paketinden önce AİHM kararlarını uygulayın

CHP’li Çakırözer, “AİHM kararlarına uyulmayan her gün yeni bir hukuksuzluktur” dedi

Utku Çakırözer, Edirne Cezaevi’nde tutuklu Selahattin Demirtaş ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu Osman Kavala ve ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaret etti / Fotoğraf: Independent Türkçe

TBMM’ye yeni yargı paketi göndermeye hazırlanan iktidara muhalefetten “Yeni kanuna değil, mevcut anayasa ve kanunların özgürlükçü uygulanmasına ihtiyaç var. Önce AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulayın” çağrısı geldi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Edirne ve Silivri cezaevlerindeki siyasi tutukluları ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Yargıda yeni pakete değil anayasa ve yasaların özgürlükçü, demokratik ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde uygulanmasına ihtiyaç var. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş hakkında AİHM kararları derhal uygulanmalı. Düşüncesi, ifadesi nedeniyle hiç kimse bir gün dahi tutuklanmamalı. AİHM’nin, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına yargı da, yürütme organı da uymalı” çağrısı yaptı.

“Siyasetin gölgesindeki yargı  Kavala’ya zindanda kilit üstüne kilit vuruyor”

Edirne Cezaevi’nde tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu sivil toplum örgütü kurucusu Osman Kavala ve Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaret eden Çakırözer şu değerlendirmeleri yaptı:

 “Osman Kavala 1313 gündür Silivri Cezaevi’nde. Bir beraat, iki tahliye ve AİHM kararına rağmen hala içeride. AİHM ‘Tutukluluğu hak ihlalidir’ diyor.  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ama siyasetin gölgesindeki yargı  Kavala’ya zindanda kilit üstüne kilit vuruyor”

“Demirtaş kararlarına direnmek yeni hukuksuzluk”

Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde 1671 gündür tutuklu olduğunu hatırlatan Çakırözer, “AİHM hakkında iki önemli karar verdi. Hem ilgili daire, hem de Mahkeme Genel Kurulu tutuklanmasında hak ihlali olduğunu ve derhal serbest bırakılmasını istedi. Ama ısrarla içeride tutuluyor. Davalarında siyasi ifadeleri, açıklamaları dışında tek bir delil yok. Onu AİHM kararlarına rağmen zindanda tutmak da ayrı bir hukuksuzluktur” dedi.

Kozağaçlı dosyası da AİHM’de

Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın yaklaşık 5 yıldır tutuklu olduğunu belirten CHP Milletvekili Çakırözer, “Tahliye ediliyor aynı gün yakalama kararı çıkıyor. Gidip teslim olmasına rağmen ‘kaçma şüphesi var’ diye aylardır tutuklu. Tutukluluğunun tam beşinci yılında yargıç önüne çıkacak. Bu uzun tutukluluğa da AİHM ‘hak ihlali’ diyecek. Her AİHM kararı Türkiye’nin demokrasi karnesini zayıflatıyor”  diye konuştu.

“Pakete değil, uygulamaya ihtiyaç var”

İktidarın TBMM’ye yeni bir yargı paketi sunma hazırlıklarına dikkat çeken Çakırözer, “Her yeni paket için aynı şey söyleniyor: ‘Artık kimse düşüncesi, ifadesi, yazısı nedeniyle tutuklanmayacak!’ Ama her seferinde cezaevleri ifadeleri nedeniyle yargılanan yüzlerce siyasi tutukluyla doluyor. Yargıda yeni pakete değil, Anayasaya, yasalara tam uyuma ihtiyaç var. Yeni anayasadan, yargı paketinden, İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsedenler öncelikle tarafı olduğumuz AİHM kararlarına tam uyum sağlamalıdır. Kavala, Demirtaş ve tüm düşünce suçluları bir an önce özgürlüklerine kavuşmalıdır. Onların zindanda tutulduğu her gün yeni bir hak ihlalidir. AYM’nin basın ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan kararlarına uyun. Yasalara uymayan bir iktidar, AYM ve AİHM kararlarına uymayan bir yargı varken, hangi paket gelse hiçbir anlamı yok” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU