Yeni Cumhurbaşkanı seçen İsrail'de Netanyahu'suz koalisyona bir adım daha yaklaşıldı

Ülkenin 11. Cumhurbaşkanı seçilen Herzog, görevi 9 Temmuz'da Reuven Rivlin'den devralacak. Öte yandan muhalefet lideri Lapid, koalsiyon konusunda Gantz ile uzlaştı

Binyamin Natanyahu, 12 yıldır oturduğu İsrail Başbakanlığı koltuğunu kaybetmek üzere / Fotoğraf: AFP

 İsrail Meclisi, Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog'u ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail'de milletvekilleri, görev süresi 9 Temmuz'da sona erecek olan Cumhurbaşkanı Reuevn Rivlin'in halefini seçmek üzere toplandı.

Mecliste yapılan oylamada, eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog ile işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs arasındaki Givat Ze'ev Yahudi yerleşim biriminde yaşayan Fas doğumlu Siyonist aktivist Miriam Peretz yarıştı.

Herzog ilk tur oylamada 120 milletvekilinden 87'sinin oyunu alırken, rakibi Peretz 27 oyda kaldı. Böylece, Isaac Herzog ülkenin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

herzog.jpg
6. Cumhurbaşkanı Chaim Herzog'un oğlu olan Isaac Herzog, İsrail'in 11. Cumhurbaşkanı seçildi / Fotoğraf: AFP

 

6. Cumhurbaşkanı Chaim Herzog'un oğlu

Yahudi Ajansı Başkanı olan 60 yaşındaki Herzog, 1983-1993 yıllarında görev yapan ülkenin 6. Cumhurbaşkanı Chaim Herzog'un oğlu.

Isaac Herzog, 2013-2017 yıllarında İşçi Partisinin liderliğini yürütmüştü.

Mevcut Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in 9 Temmuz'da görevinin dolmasının ardından Herzog koltuğa oturacak.

İsrail'de 7 yıllığına seçilen cumhurbaşkanı, geniş yetkilerle donatılmış olan başbakanın aksine sınırlı yetkilere sahip ve sembolik.

Cumhurbaşkanının yetkileri, mahkumları affetmek, büyükelçilerin itimatnamelerini kabul etmek ve hükümetleri kurmak için temsilciler atamakla sınırlı.

İsrail Meclisi doğrudan halk tarafından seçilen 120 milletvekilinden oluşuyor.

Netanyahu’suz koalisyon için bir adım daha

Öte yandan İsrail'de muhalefet lideri Yair Lapid aralarında Savunma Bakanı Benny Gantz'ın da olduğu parti liderlerini tarafına çekerek başbakanlık makamını Binyamin Netanyahu'dan almaya bir adım daha yaklaştı.

Netanyahu 12 yıllık görev süresi boyunca hem yurtiçinde hem de yurtdışında kutuplaştırıcı bir lider oldu. Netanyahu'nun görevi bırakması İsrail iç politikasında yaşanan çalkantıları sona erdirme potansiyelini taşısa da ABD ile sıkı ilişkiler nedeniyle İsrail'in dış politikasında belirgin değişiklik beklenmiyor.

İsrail'de 23 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurma yetkisini alan Netanyahu başarılı olamayınca bu görev 57 yaşındaki muhalefet lideri Lapid'e verildi. Lapid'in bugün gece yarısına kadar hükümeti kurması gerekiyor.

lapis.jpg
Koalsiyonu kurmakla görevlendirilen Yesh Atid lideri Yair Lapid, 2013-2014 yıllarında maliye bakanı olarak görev yaptı / Fotoğraf: Twitter

 

Lapid henüz ana ortağı milliyetçi Naftali Bennett ile koalisyon anlaşmasına varamadı. Bu anlaşma Bennett ile Lapid'in başbakanlık görev süresini ikiye bölerek makamı aralarında paylaşmaları esasına dayanıyor.

Diğer taraftan Lapid'in Yesh Atid partisi ve Gantz'ın Mavi ve Beyaz partisi ise koalisyon üzerinde uzlaşıya vardı. Yapılan ortak açıklamada tarafların "hükümet ve İsrail'de toplumu ve demokrasiyi güçlendirecek temel hususların çerçevesi" üzerinde anlaştığı ifade edildi.

Lapid'in sözcüsü ayrıca Meretz, merkez sağ İşçi partisi ve eski savunma bakanı Avigdor Lieberman'ın başında bulunduğu Yisrael Beitenu partisi ile de mutabakata varıldığını belirtti.

 

AA, Reuters, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU