İsrail, Gazze'de medya binasını bombalarken ofisi yerle bir olan gazeteci Momen Faiz: Dünya, İsrail'in işlediği suçları göremeyecek kadar kör mü?

Basın kuruluşlarına ev sahipliği yapan 13 katlı bina, İsrail füzeleriyle vuruldu. 34 yaşındaki Filistinli gazeteci Faiz, yaşadıklarını Independent Türkçe'ye anlattı

Faiz, henüz 1 haftalıkken babasını, 17 yaşındayken de kardeşini İsrail’in saldırılarında yitirdi. Ancak İsrail ondan sadece ailesini almadı. Filistinli gazeteci 21 yaşına geldiğinde, Kurban Bayramı arefesinde bu kez İsrail’in Gazze’de çarşıyı bombalaması sonucu bacaklarını yitirdi. Olay sonrasında Riyad'da tedavi edilen ve bir süre Türkiye’de yaşadıktan sonra ülkesine dönen Faiz, "İsrail zalim ama dünya Gazze’nin değil İsrail’in yanında yer alıyor" diyor  / Fotoğraf: Independent Türkçe

İsrail abluka altına aldığı Gazze'yi vurmaya devam ediyor.

Bir haftadır süren olaylarda yaşamını yitiren Filistinli sayısı 139'u aşarken, yaralı sayısı bini geçti.

Son olarak gazetecileri hedef alan İsrail, öğle saatlerinde medya kuruluşlarının yer aldığı 13 katlı binaya saldırı düzenledi.

 

Gazze Cela medya binası Independent Türkçe.jpg
İsrail savaş uçaklarından atılan füzelerle yerle bir olan Cela binası, Al Jazeera ve AP ofislerinin yanı sıra doktor muayenehaneleri ile avukatlık bürolarının da aralarında bulunduğu 60 iş yerine ev sahipliği yapıyordu / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Gazze'de görev yapan ve bombardıman sonrasında ofisi yerle bir olan gazetecilerden Momen Faiz'e ulaştık.

13 sene önce İsrail'in bombalı saldırısında belden aşağısını kaybetse de pes etmeyip görevini sürdüren Faiz, (İsrail'in) geçmişte de Gazze'deki gazetecilerin gerçekleri dünyaya duyurmasından rahatsızlık duyduğunu savundu.

 

çocuk cenazeleri Gazze- İsrail saldırısı- Independent Türkçe.jpg
İsrail'in Filistinlilere yönelik son bir haftadaki saldırılarında 34'ten fazla çocuk yaşamını yitirdi / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

"İsrail, Gazze'de yaşananları dünyaya duyurmamıza engel olmak istese de başaramayacak"

İsrail'in, bu zamana kadar gazetecileri engellemek, öldürmek istediğini belirten Momen Faiz, "Bugün de dünyanın gözü önünde medya binasını bombaladı. Benim de ofisim ve yapım şirketim, İsrail'in saldırısında yerle bir oldu" dedi.

Yoksulluk ve savaş gibi olaylardan başarı öyküleri ile sanat işlerine kadar pek çok haberi dünyaya duyurduklarını belirten Faiz, "Bu benim kendi medya projemdi ve tüm yatırımımı buna harcamıştım. Şu anda her şeyim gitti. İsrail, ofislerimizi bombalayıp bizim Gazze’de yaşananları dünyaya duyurmamıza engel olmak istese de başaramayacak" ifadelerini kullandı.

"Bağımsız medyanın ve gerçek haberciliğin sürdürülebilmesi için yardıma ihtiyacımız var"

İsrail'in tüm engellemelerine rağmen dünyaya haber ulaştırmaya devam edebilmek için destek isteyen Faiz, "Ben ve arkadaşlarım, tüm zorluklara karşın canla başla çalışıyoruz, ancak aletlerimiz, kameralarımız ve kaynaklarımız çok kısıtlı çünkü hemen hepsi gitti. Haberlerimize devam edebilmemiz için ekipman desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bağımsız medyanın ve gerçek haberciliğin sürdürülebilmesi için yardıma ihtiyacımız var" diye konuştu.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

"Dünya, İsrail'in işlediği suçları göremeyecek kadar kör mü?"

İşgalin yaralarını sararak yeniden ayağa kalkmayı uman 34 yaşındaki Faiz, İsrail hakkında "ırkçı ve işgalci bir ülke" nitelemesinde bulundu.

Filistinli gazeteci sözlerini, "İsrail, dünyanın gözü önünde suç işliyor. Dünya, İsrail'in işlediği suçları göremeyecek kadar kör mü? Gazetecileri hedef aldı ve basın özgürlüğü ile ilgili uluslararası anlaşmalara uymadığını herkes gördü" diyerek sürdürdü.

"Türk kardeşlerimizin desteğinden ötürü gurur duyduk"

Faiz'in Türkiye'ye de mesajı vardı:

Türkiye bizi yalnız bırakmadı. Bize destek vermek için yürüyüşlerin yapıldığını, İsrail'in protesto edildiğini biliyoruz. Gazze'de bunu duyduğumuzda Türk kardeşlerimizin desteğinden ötürü gurur duyduk. Desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU