Filistin Sağlık Bakanlığı: Şehit sayısı 83'ye yükseldi

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İsrail'in saldırılarında 17'si çocuk 6'sı kadın olmak üzere 83 Filistinli’nin şehit olduğu, yaralı sayısı 388'e yükseldiği” belirtildi

Fotoğraf: AA

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı sayısı 83'e yükseldi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda, 17'si çocuk, 6'sı kadın olmak üzere 83 Filistinlinin şehit olduğu, yaralı sayısının ise 388'e çıktığı kaydedildi.

Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada Gazze'deki şehit sayısını 72, yaralı sayısını da 365 olarak duyurmuştu.

 

20210513_2_48264853_65113897.jpg
Fotoğraf: AA

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

‘İsrail gaz kullandı’ iddiası

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan İsrail’in saldırılarda kimyasal gaz kullandığı da iddia edildi. Açıklamada, "Zehirli gazlar nedeniyle boğularak hayatını kaybettiği tahmin edilen şehitler, Gazze'deki Şifa Hastanesine getirildiler" denildi.

Adli muayenede Filistinlilerin ölüm sebebinin, "boğulma" olarak tespit edildiğine ve bunu kanıtlar nitelikte dış belirtilerin de olduğu ileri sürülen açıklamada, ölüm nedeninin kesin olarak saptanması için organ ve dokulardan gerekli numunelerin alındığı kaydedildi.

Açıklamada, şehit olan Filistinlilerin sayısına ve hayatını kaybettikleri yere ilişkin ayrıntıya yer verilmedi.

 

20210513_2_48262860_65106253.jpg
Filistinliler saldırı altındaki Gazze'de enkazlar arasında Ramazan Bayramı'na girdi/ fotoğraf: AA

 

Uçaklar Ben Gurion’a yönlendirildi

İsrail, Gazze'den yapılan roket atışları nedeniyle Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'na inişleri ülkenin güneyindeki Ramon Havalimanı’na yönlendirme kararı aldı.

İsrail Havalimanları Kurumu tarafından yapılan açıklamada, sivil hava taşımacılığının Gazze'den roket ateşine maruz kalmasını en aza indirmek amacıyla, gelen yolcu uçuşlarının artık Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havaalanı'ndan güneydeki Ramon Havaalanına yönlendirileceği belirtildi.

Buna göre, kargo uçakları ve özel uçaklar dışındaki uçakların Ben Gurion Havaalanı'na inişine izin verilmeyeceği kaydedildi.

Kudüs ve Gazze'deki olaylar

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU