Macron'un partisi, başörtülü adaya desteğini geri çekti

Parti, laik Fransa ilkesine bağlı olduğunu ve dini sembollerin açıkça seçim kampanyası belgelerinde kullanılamayacağını savundu

Montpellier'den aday olan Sara Zemmahi'nin başörtüsüyle yer aldığı broşür tartışmalara yol açtı (Twitter/@J_Bardella)

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LaRem), seçim kampanyası broşüründe başörtüsü takan Müslüman Sara Zemmahi'yi yerel seçimde aday göstermekten vazgeçti.

Parti, yaptığı açıklamada laik Fransa ilkesine bağlı olduğunu ve dini sembollerin açıkça seçim kampanyası belgelerinde kullanılamayacağını savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha önce de Twitter açıklamasında Zemmahi'yi hedef alan LaRem Genel Sekreteri Stanislas Guerini, RTL radyosuna yaptığı açıklamada "Bu kadın En Marche adayı olmayacak" dedi. Bir parti yetkilisi de, Zemmahi’nin parti kararıyla ilgili resmi olarak bilgilendirileceğini söyledi.  

Fransa yasaları adayların seçim kampanyası afişlerinde ve broşürlerinde başörtüsü ya da diğer dini sembolleri kullanmasını yasaklamıyor. Ancak aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin iki numaralı ismi Jordan Bardella'nın Twitter’da afişi paylaşıp "Ayrılıkçılıkla böyle mi savaşıyorsunuz" ifadelerini kullanması tartışmalara yol açmıştı.

Stanislas Guerini, bu tweet’e "Ya bu broşür geri çekilecek ya da LaRem desteğini çekecek" sözleriyle yanıt vermişti.

Öte yandan Guerini’nin bu sözleri LaRem içinde tepkiye yol açtı. Parti üyesi parlamenter Caroline Janvier, Twitter’da "Haysiyetsizlik. Radikal sağ oyların peşinden koşmak sadece onların fikirlerinin hüküm sürmesini sağlar. Artık yeter" ifadelerini kullandı.

Partinin parlamentodaki bir diğer üyesi Roland Lescure ise, Reuters’a demecinde "Bu çok tartışmalı bir konu. Siyasi İslam bir gerçek, bazı semtlerde büyüyen bir tehdit ve kararlı olmamız gerek" diye konuştu.

2017’de çok kültürlülüğü savunarak iktidara gelen Macron, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde aşırı sağcıların baskısı altında. Fransa lideri, son dönemde radikal İslamcıların artan saldırıları sonrasında ülkenin temel değerlerine ve cumhuriyetin birliğine zarar verdiğini söylediği ayrılıkçı İslam’la mücadeleyi artırma söz vermişti.


Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU