ABD yeniden sahte rapor iddiasıyla karıştı: Başkan Trump asker kaçağı mı?

New York Times (NYT) gazetesi, ABD Başkanı'nın babası Fred'in, bir doktorla anlaşarak 1968 sonbaharında oğlu için çürük raporu aldırdığını ve böylece Donald Trump'ı Vietnam Savaşı'na gitmekten kurtardığını öne sürdü

1

 

Sahte raporla Donald Trump'ın ayak kemiklerinde çıkık olduğunun öne sürüldüğü, bu sayede o dönem 22 yaşında olan Trump'ın Vietnam Savaşı'na gitmekten kurtulduğu iddia edildi.

 

"Babamız raporu, Fred Trump'la arasını iyi tutmak için yazdı"

NYT haberini, New York'ta Fred Trump'ın kiracısı da olan ayak hastalıkları uzmanı Larry Braunstein'in iki kızı Elysa Braunstein ve Sharon Kessel'a dayandırdı.

Elysa Braunstein, babasının söz konusu raporu Fred Trump'la arasını iyi tutmak için yazdığını çünkü o dönem oldukça güçlü olan iş adamının, bir telefonla her işi çözebildiğini öne sürdü.

Kız kardeşler ayrıca, söz konusu rapora, babalarının meslektaşı olan ve 1995'te vefat eden Manny Weinstein'ın da katkı yapmış olabileceğini söyledi.

Doktor Braunstein'in eski bir çalışma arkadaşı olan Alec Hochstein ise NYT'ye yaptığı açıklamada, Braunstein'in Trump'ların sahibi olduğu ofiste çok uygun bir fiyata kiracılık yaptığını ve Trump ailesinden övgüyle söz ettiğini belirtti ancak rapordan haberi olmadığını söyledi. 

Sahte rapor alarak Vietnam Savaşı'na asker olarak gitmekten kurtulduğu öne sürülen ABD Başkanı ise 1955-1975 yıllarındaki Vietnam Savaşı'ndan kaçtığına yönelik iddialara ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Söz konusu iddia, 2016'daki seçim kampanyası sırasında da gündeme gelmiş, Donald Trump NYT'ye yaptığı açıklamada, raporu sağlık problemi nedeniyle aldığını söylemişti. Trump, doktorun adını ise hatırlamadığını belirtmişti.

 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU