Meksika'da metronun geçişi sırasında üst geçit çöktü: 20 ölü, 49 yaralı

Meksika'nın başkenti Meksiko'da tren üstgeçidi çöktü. Aralarında çocukların da bulunduğu 20 kişi hayatını kaybederken 49 kişi hastaneye kaldırıldı

Meksika basınındaki haberlere göre, yetkililer, başkent Meksiko'da bakımda olan metro üst geçidinin bir kısmının, üzerindeki tren vagonları ile çöktüğünü açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Milenio TV'de yer alan görüntülerde 12 numaralı metro üstgeçidinin altındaki yolda bulunan araçların üzerine çöktüğü görüldü.

Yetkililer, vagonların geçidin altında bulunan yoldaki araçların üstüne düştüğünü ifade etti.

Aralarında çocukların da bulunduğu 20 kişi hayatını kaybederken 49 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yetkililer, geçidin yoldan yüksekliğinin yaklaşık 5 metre olduğunu kaydetti.

Meksiko City Belediye Başkanından açıklama

Meksiko Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum kurtarma çalışmalarına devam edilebilmesi için olay yerine vinç sevkedildiğini söyledi.

 

Sheibaum hastaneye sevkedilen yedi kişinin "ağır yaralı" olduğunu ve ameliyata alındığını söyledi. Sheinbaum daha önce yaptığı açıklamada 70 kişinin yaralandığını söylemişti.

Sheinbaum Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Maalesef ölü ve yaralılar var. Komuta merkezinin kurulumuna yardımcı olmak için olay yerindeyim" dedi.

Meksika basınına ve sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, bir ucu üst geçitte takılı kalan bir vagonun diğer ucu yolda bulunuyor.

Görüntülerde, ekiplerin merdiven yardımıyla vagonlara ulaşarak çalışmalarını sürdürmesi dikkat çekti.

Ebrard: Sorumlular cezalandırılmalı

Metronun 12 numaralı hattı Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard kentin belediye başkanıyken yapılmıştı.

Ebrard Twitter'dan yapılan açıklamada, "Bugün Metro'da yaşanan hadise korkunç bir trajedi. Kazazede ve ailelerinin yanındayım" dedi.

Ebrard "Tabi ki olaya neyin neden olduğu araştırılmalı ve sorumlular cezalandırılmalı. Tekrar ne gerekirse yapmak için yetkililere yardım etmeye hazır olduğumu belirtmek istiyorum" dedi.

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU