HDP: Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin

Türkiye’nin Ermeni Soykırımı ile yüzleşmesinin ortak yaşamın olmazsa olmazı olduğunu savunan HDP, “Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin” çağrısı yaptı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, 1915 Oalyları'nın yıldönümünde bir açıklama yaptı / Fotoğraf: HDP 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 1915 Olayları’nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yapılan açıklamada, “24 Nisan 1915 günü, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin örgütü Teşkilat-ı Mahsusa tarafından 250 Ermeni aydın ve siyasetçi evlerinden alınarak zorla sürgüne gönderildi ve katledildi. Bu tarih, Ermeni Soykırımı’nın başladığı gün oldu” ifadelerine yer verildi.

HDP’nin açıklamasında Ermeni halkının, binyıllardır yaşadığı anayurdundan sürülerek, büyük oranda katledildiği, Anadolu’nun Hristiyansızlaştırıldığı ve soykırım neticesinde mülkiyet ve kültürel varlıkların kamu iradesiyle el değiştirdiği savunuldu.

“Büyük suç cezasız kaldı”

“Türkiye Ermeni Soykırımı ile 106 yıldır yüzleşmedi. Yüzleşilmeyen suç tekrarladı, yüzleşilmeyen suç, bugünlere taşındı. Büyük suç cezasız kaldı, ayrımcılık ve nefret suçları sıradanlaştı” denilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Ermeni Soykırımı her şeyden önce; insani, hukuki ve toplumsal bir mesele olarak bugün adil bir şekilde yüzleşilmesi ve kabul edilmesi gereken bir meseledir. Bu mesele hem iç siyasi hesaplaşmalara hem de dış siyasetteki politik muhasebe ve konumlanmalara kurban edilecek bir mesele değildir. Bu tarihsel, toplumsal ve insani meselenin, devletlerarası siyasette Türkiye ile yaşanan ilişkilerin ve politik konjonktürün bir sonucu olarak gündeme getirilmesi kabul edilemez. Ermeni Soykırımı bu topraklarda yaşandı ve adaleti bu topraklarda sağlanmalıdır.

Ermeni soykırımı, yüzyılın başında devlet içindeki karanlık odakların ve katliamcı çizginin halklara reva gördüğü bir siyasetin sembolü haline gelmiştir. Rum, Süryani, Keldani, Kürt, Alevi ve Êzidî halklarına reva görülen ve bugün de sürdürülen katliamcı siyasetin şifrelerini ve soykırım mekanizmasının mahiyetini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu katliam ve kıyım mekanizmasıyla yüzleşmek, Türkiye’nin aydınlık geleceğinin, bir arada ortak yaşamın olmazsa olmazıdır.

106’ncı yıldönümünde bu toprakların kadim halkı olan Ermenilere karşı gerçekleştirilen soykırımı, yaşanmış olan büyük felaketi ve insanlık trajedisini yüreğimizde hissediyor, katledilenleri saygı ve rahmetle anıyoruz”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU