Af Örgütü raporu: Geçen yıl 483 kişi idam edildi, en fazla infaz İran'da

Af Örgütü, bu sayılar arasında Çin'e ait rakamların olmadığını kaydetti

Fotoğraf: Reuters

Uluslararası Af Örgütü'nün çarşamba günü açıkladığı rapora göre, geçen yıl dünyada en az 483 kişi idam edildi.

İdam edilen kişilerin sayılarının 2019'a kıyasla yüzde 26 az olduğu belirtildiği rapora göre Suudi Arabistan ve Irak gibi ülkelerde bir önceki yıla göre daha az idamın infaz edilmesi, Bahreyn, Belarus, Japonya, Pakistan, Singapur ve Sudan'da ise 2020'de idam cezası uygulanmaması bu düşüşte etkili oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Son 10 yılın en düşük rakamı

Deutsche Welle'nin aktardığı habere göre; raporda, dünya genelinde tespit edilen 483 idamın son 10 yılın en düşük sayısı olduğu, ancak sayının yine de endişe verici düzeyde yüksek olduğu ifade edildi. Bazı ülkelerde infaz edilen idam cezalarının sayısının geçen yıllara göre daha yüksek olduğuna dikkat çekildi. Af Örgütü, Mısır'da idam edilenlerin sayısının  bir önceki yıla göre üç kat fazla olduğunu belirtti. İdam edilenlerin en 23'ünün siyasi nedenlerle idam edildiği kaydedildi.

Çin'e ilişkin rakamlar yok

Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna göre, İran'da 246, Mısır'da 107, Irak'ta 45 ve Suudi Arabistan'da 27 kişi idam edildi. Bu dört ülkede infaz edilen idam cezalarının sayısı dünyada bilinen idamların yüzde 88'ini oluşturuyor. Af Örgütü, bu sayılar arasında Çin'e ait rakamların olmadığına dikkat çekti. Af Örgütü, Çin'de de her yıl binlerce kişinin ölüm cezasına çarpıtrıldığını ve bu cezaların infaz edildiğini tahmin ediyor. Ancak Çin'e ilişkin resmi rakamlar bulunmuyor.

Af Örgütü'nün raporunda ABD'de de 17 yıl aradan sonra ilk kez 2020'de idamların gerçekleştiği hatırlatıldı. Eski Başkan Donald Trump döneminde gerçekleşen infazlarla altı ay içinde 10 kişi idam edildi.

 

 

 

 

Deutsche Welle, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU