CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Buket Aydın'a: Bir kahkaha ile başlayalım isterseniz; gülmeniz bize şans getiriyor

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarının tarih yazdığını söyledi

Fotoğraf: Haber Global

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global ekranlarındaki Koltuk programına konuk oldu.

CHP lideri, programın sunucusu Buket Aydın'a, yerel seçim öncesine yönelik bir hatırlatmada bulundu ve “Bir kahkaha ile başlayalım isterseniz; gülmeniz bize şans getiriyor” dedi.

Aydın, Kılıçdaroğlu’nun “İstanbul ve Ankara'yı kazanacağız" açıklamasına gülerek tepki vermişti.

“İktidarın bize teşekkür borcu var”

Kııçdaroğlu, “Sizinle diyalogdan sonraki sürece ilişkin Bursa dışında fire vermedik. Bursa'yı da alacağız. Belediye başkanlarımız tarih yazıyor. Hepsine şükran borçluyum. Pandemi şartlarında bütün engelleri aşıyorlar. İktidarın bize teşekkür borcu var” dedi.

Erken seçim konusunda, “Bana göre sonbahara kadar gidemezler. Her geçen günün maliyeti artıyor. Ülkeyi yönetmek için bilgi birikim sahibi olmak lazım” değerlendirmesi yapan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bilim Kurulu'nda ne oluyor?  Bilim Kurulu ne düşünüyor? Ben saygı duyuyorum. Bir süre sonra Bilim Kurulu suçlanacak. Ben baştan Bilim Kurulunun bir sözcüsü olsun istedim. Ama yapmadılar.  Bilim Kurulunda sözcü seçerdim. Belli zaman diliminde açıklama yapacaktı. Dükkanlarını kapat dediğimiz insanlar için ekonomik ve sosyal konseyi ile Bakanları toplardım. Yolu yöntemi belirleyip, çözümleri belirleyip kamuoyu ile paylaşacaktım. Bunların hiçbiri olmadı. 

Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri durumunda yapacaklarına ilişkin şunları söyledi:

Bir evde işsiz varsa ben ona iş bulucağım. Alevisi ,sünnisi, başı açık ya da başı kapalı olan diye ayırt etmeden refah içinde yaşamasını sağlayacağım. Emekliye i"ki maaş vereceğiz" dedim. Karşı çıktılar. Ne oldu verdiler?. Asgari ücreti yükselteceğiz dedik. Yükselttiler. Demek ki oluyor. 138 bin öğretmen açığımız var, sağlıkçı açığımız var neden atanmıyor? 

"Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?"

 Aydın'ın "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız? sorusuna Kılıçdaroğlu "Millet İttifakı ortak karar alırsa Cumhurbaşkanı adayı olurum" yanıtını verdi.

CHP lideri şunları kaydetti: 

Adayı nasıl belirleyeceğimize dair oturup konuşacağız. Bir kişinin sözünü dinleyemeceğiz. Her aday ayrı mı çıkarmak isteyecek yoksa tek bir kişi mi çıkaracağız oturup konuşacağız. Güçlendirilmiş parlementer sistemde ittifak olarak hem fikiriz. Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum.

 

Independent Türkçe, Haber Global

DAHA FAZLA HABER OKU