Don tedbiri, meyve bahçesini rüyaya dönüştürdü

"Bu yöntemle 5 bin elmayı kurtardık"

Tarım derneği Coldiretti, son 10 yılda küresel ısınma, sel ve ani hava sıcaklığı değişimleri nedeniyle tarımsal üretimde 14 milyar euro zarar yaşandığını belirtti (Fotoğraflar: AFP)

İtalya'da ağaçlar dondan korunması için buzla kaplanınca ortaya muazzam görüntüler çıktı.  

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülkenin kuzeyindeki Valtellina vadisinde yer alan La Palazzetta bostanlığında yüzlerce elma ağacı buzla kaplandı.

Yerel tarım derneği Coldiretti'den Jacopo Fontaneto, bu yöntemle 5 bin ton elmayı dondan kurtardıklarını belirtti.

Ağaçları dondan korumak için buzla kaplamak başta kulağa garip gelse bile Fontaneto, yöntemin mantığını şöyle anlattı:  

Sıcaklıklar eksinin altına düştüğünde bitkileri hortumla sulamak için halihazırda kurulu sulama sistemini kullanıyoruz. Bu sırada oluşan buzlar da ısı izolasyonu sağlıyor. Böylelikle gece eksi 3 ya da 4 dereceye düşen sıcaklıklarda bitkilerin mevcut sıcaklıkları korunmuş oluyor.

Bu hafta başında Avrupa'nın çoğu yerinde ve İtalya'nın belirli bölgelerinde hissedilen ani sıcaklık değişimleriyle hava sıcaklıkları ortalamanın altında seyrederken, ülkenin bazı noktalarında kar yağışları yaşandı.

Coldiretti, don nedeniyle bazı bölgelerdeki tarımsal üretimin yarı yarıya azalttığını, şeftali, kayısı, çilek, kivi ve bazı sebzelerin hava koşullarından olumsuz etkilendiğini belirtti.

inspectingth.jpg
Buzlar, bitkilerin sıcaklığını korumasını sağlıyor


Kimi çiftçiler ekinlerini buzla kaplayarak korumaya çalışırken, kimisi de geceleri büyük ateşler yakarak bitkilerin soğuktan etkilenmesini engellemeye çalışıyor.

Coldiretti, "İtalya'da iklim değişikliğinin sonuçlarıyla karşı karşıyayız" diyerek küresel ısınmanın tarım üzerindeki olumsuz etkisini de vurguladı.Independent Türkçe, Phys.org, France 24

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU