Soylu: CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor

"Çünkü, ‘arkası yarın’ı düşünüyorlar. Bir sonraki için kadroları muhafaza etmeye çalışıyorlar"

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emekli 104 amiralin Montrö Sözleşmesi ve “cübbeli-sarıklı general” hakkındaki görüşlerini açıklayan bildiri konusunda CHP’ye yüklendi. CHP’nin “darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalıştığını” öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi, Soylu ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Buna göre Soylu, amiraller bildirisi hakkında şu görüşlerini dile getirdi:

CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor. 27 Mayıs’tan bu yana o misyonunu sürdürüyor. Bildiriyi yayınlayan amiraller ile CHP arasındaki yoğun bir temas dikkati çekiyor. Ancak amiraller yayınladıkları bildiri ile kendilerini açık edince, millet buna tepki gösterince CHP bu kez olayı küçük göstermeye, emekli amiraller tabancalarıyla mı darbe yapacaklar, diye basitleştirmeye çalışıyor. Neden? Çünkü, ‘arkası yarın’ı düşünüyorlar. Bir sonraki için kadroları muhafaza etmeye çalışıyorlar.

Selvi, “Süleyman Soylu, Demokrat Parti geleneğinden geldiği için darbeler konusunda önemli bir birikime ve duyarlılığa sahip” yorumunu yaparken Soylu’nun şu ifadeleri kullandığını da belirtti:

27 Mayıs’tan önce ‘9 Subay’ olayı yaşanmıştı. 9 Subay olayı hakkıyla değerlendirilseydi, cuntanın bağlantıları ortaya çıkarılsaydı 27 Mayıs olmayabilirdi. Ama ne oldu? Cuntacılar beraat ettirildi, darbe hazırlığını ihbar eden Samet Kuşçu cezalandırıldı. Bu içerideki cuntalara, siz arkası yarına hazırlanın. Siz darbe yapın, demektir. O nedenle bu tür bağlantıların ortaya çıkarılması çok önemlidir.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU