“Amiraller bildirisi” imzacısı Atilla Kezek: Darbeye karşıyız

“Yüzde 90'ı FETÖ'nün hedefindeki adamlar. FETÖ ile ilgisi olan bir adam bulsunlar, asarım kendimi”

Fotoğraf: Aydınlık

Montrö Sözleşmesi ve “cübbeli-sarıklı general” konusundaki görüşlerini bir bildiri ile açıklayan 104 emekli amiralden birisi olan Atilla Kezek, darbe suçlamalarını reddetti ve “İktidarın sandıktan çıkıp gelmesini ve öyle gitmesini savunan kişileriz” dedi.

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz, eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Atilla Kezek ile görüştü. Saymaz yazısında görüşmenin Kezek’in bildiriye açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmadan önce yapıldığını ifade etti. Saymaz’ın soruları ve Kezek’in yanıtları şöyle:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamayı nasıl hazırladınız?

Amirallerin WhatsApp grubunda değilim. Gönderdiler, “Katılırım” dedim. Bir amiralin sarıkla görüntülerinin çıkması rahatsızlık yarattı. Montrö ile ilgili sözler olunca hassasiyetlerimizi ifade etmek istedik. Montrö, Karadeniz'de gemi sayısını, savaş gemilerinin süresini belirten anlaşmadır. Kanal İstanbul'dan dolayı Montrö ortadan kalkmaz ama bunu gündeme getirebilir. Romanya ve Bulgaristan, ABD'nin üssü haline geldi. Aklına insanın şu geliyor. “Bu amirallere haddini bildirin” mi dedi, Amerika?

Açıklama neden gece yayınlandı?

Zamanlama yanlış. Milletin eline malzeme vermek oldu.

Darbe çağrışımı suçlaması yapılıyor?

Darbe çağrışımı olur mu ya! Darbeye karşıyız. İktidarın sandıktan çıkıp gelmesini ve öyle gitmesini savunan kişileriz. Oradaki amiralleri öyle yaftalayıp FETÖ marifetiyle hapse attılar. Çoğu 15 Temmuz'da FETÖ'ye karşı ülkeyi savunmuş insanlar. Öyle bir şey olabilir mi! Ne darbesi! Bunun karşısında ilk biz dururuz! Asla! Bu ülke darbelerden çok çekti.

 FETÖ iddiası var.

Yüzde 90'ı FETÖ'nün hedefindeki adamlar. FETÖ ile ilgisi olan bir adam bulsunlar, asarım kendimi.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU