Suriyelilere yardım konferansında hedef yakalanamadı: Hangi ülkenin bağış sözü ne kadar?

Konferansa katılan ülkeler ve uluslararası kuruluşların toplam yardım taahhüdünün 6,4 milyar dolar olduğunu bildirdi

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'nin (AB) düzenlediği konferansta, uluslararası camia Suriyelilere yardım taahhüdünde bulundu.

AB Komisyonu Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, video konferans yöntemiyle yapılan "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı" başlıklı 5. Brüksel Konferansı'nın bitiminde toplam taahhüt miktarını açıkladı.

Lenarcic, konferansa katılan ülkeler ve uluslararası kuruluşların toplam yardım taahhüdünün 6,4 milyar dolar (5,3 milyar euro) olduğunu bildirdi. Bu miktarın 4,4 milyar dolarının 2021 için hibe olduğunu belirten Lenarcic, 2 miyar doların ise 2022 yılı içinde hibe olarak verileceğini söyledi.

Lenarcic, uluslararası mali kuruluşların hibelere ek olarak 7 milyar dolar imtiyazlı kredi vermeyi kabul ettiğini kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Almanya'dan 2 milyar dolar

BM yetkilileri, 13 milyondan fazla Suriyelinin acil insani yardıma ihtiyacı bulunduğunu belirterek, konferansta 10 milyar dolar yardım taahhüdüne ulaşılmasını hedefliyordu.

Bunun 4,2 milyar dolarının Suriye içinde yaşayanlar, 5,8 milyar dolarının ise bölge ülkelerinde sığınmacı durumundaki Suriyeliler için kullanılması amaçlanıyordu.

Bu yılki konferansta Almanya 1,7 milyar avro (2 milyar dolar) yardım sözü verdi. AB'nin taahhüdü 560 milyon avro (656 milyon dolar), ABD'ninki 596 milyon dolar, Katar'ınki ise 100 milyon dolar oldu. Birleşik Krallık 280 milyon dolar, Kanada 50 milyon dolar, İspanya 23 milyon dolar, İrlanda 27 milyon dolar taahhütte bulunurken Birleşik Arap Emirlikleri 30 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

BM ve AB'nin geçen yıl düzenlediği yardım konferansında 6,9 milyar avro (geçen yılın kuruyla 7,7 milyar dolar) taahhüt edilmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU