Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: Dalgalı kur rejiminden taviz verilmeyecek

Merkez Bankası'nın ekonomi politikalarına ilişkin yorumlarda bulunan Ertem, "Yumuşak ya da sert hiçbir şekilde sermaye kontrolü gibi bir gündem yok" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı ekonomi politikalarından sorumlu başdanışmanı Cemil Ertem, artan döviz kuruna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Reuters'a açıklama yapan Ertem, Merkez Bankası'nın uyguladığı dalgalı kur rejiminden kesinlikle taviz verilmeyeceğini belirterek, yumuşak veya sert hiçbir sermaye kontrolünün gündemde olmadığını söyledi.

Sermaye kontrolü gibi iddiaların "hayal ürünü" olduğunu belirten Ertem şunları söyledi:

Merkez Bankası dalgalı kur rejimi uyguluyor ve bundan kesinlikle taviz verilmeyecek. Kavcıoğlu da aynı şekilde düşünüyor. Dolayısıyla kambiyo rejiminden hiçbir şekilde taviz verilmeyecek. Yumuşak ya da sert hiçbir şekilde sermaye kontrolü gibi bir gündem yok.

Ertem Türkiye'nin yabancı yatırımcıların "her türlü düzenlemede güvenebileceği" ülkelerden olduğunu belirterek, "Bugüne kadar ki uygulamalar da bunu gösteriyor. Türkiye, mali disiplin, tam açık piyasa ekonomisi ve dalgalı kur rejimine dayalı üç ayaktan oluşan bir çerçevede hareket ediyor ve bundan vazgeçilmeyecektir" dedi.

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığından alınması sonrası geçen hafta Türk lirası yüzde 10'a yakın değer kaybetti. Yeni başkan Şahap Kavcıoğlu ani bir faiz indiriminin gündemde olmadığını belirtmiş olsa da, yatırımcılar çeşitli şekillerde sermaye çıkışını zorlaştıracak adımların atılmasından endişe ediyorlardı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU