BM'den uyarı: 34 milyon insan "açlıktan bir adım uzaklıkta"

Yayımlanan rapora göre, Yemen ve Güney Sudanlı aileler zaten açlıkla mücadele ederken Kovid-19 ve bağlantılı ekonomik kayıplar nedeniyle küresel olarak tahminen 34 milyon insan açlıktan etkilenecek

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler’e bağlı, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) ilerleyen aylarda açlık tehlikesi yaşayacak ülkelerle ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda, 20'den fazla ülkenin akut açlıktan etkileneceği konusunda uyarı yapıldı.

Gıda yetersizliğinin ölümcül hale dönüşmesi anlamına gelen akut açlık; askeri çatışmalar, iklim şokları ile Kovid-19 salgını tarafından yönlendiriliyor. Ayrıca bazı yerlerde çöl çekirgelerinin fırtınalarıyla birleşerek büyük kıtlıklara yol açıyor. 

34 milyon kişi "açlıktan bir adım uzakta"

NTV'de yer alan habere göre, dünyanın yeni açlık noktalarının açıklandığı raporda, Yemen ve Güney Sudan'da yaşayan ailelerin hali hazırda açlıkla mücadele ettiği vurgulanırken, tahminen 34 milyon insanın IPC (Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması) 4 olarak bilinen ve "açlıktan bir adım uzakta" oldukları anlamına gelen acil açlık seviyeleri ile mücadele ettiği ifade edildi. 

Bununla birlikte raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle Latin Amerika’nın ekonomik düşüşten en çok etkilenen ve toparlanmanın en yavaş olacağı bölge olacağı aktarıldı. 

Ayırca, Orta Doğu, Yemen, Suriye ve Lübnan, kurdaki hızlı değer kaybı ve yükselen enflasyondan ciddi şekilde etkilendiği bildirildi.

Güney Sudan'da 7 milyondan fazla insanın, Nisan'dan Temmuz'a kadar olan dönemde, kriz seviyelerinde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalacağı öngörülürken, 16 milyondan fazla Yemenlinin Haziran ayına kadar yüksek seviyelerde gıda güvensizliği yaşaması bekleniyor, 

En kötü açlık noktaları arasında tanımlanan diğer ülkeler arasında ise Burkina Faso, Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Sudan ve Suriye yer alıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Zamana karşı koşmalıyız"

FAO genel müdürü Qu Dongyu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yaşanan acının büyüklüğü oldukça endişe verici. Şimdi harekete geçmek ve hayat kurtarmak, geçim kaynaklarını korumak ve en kötü durumu önlemek için hızlı hareket etmek hepimizin görevidir. Akut açlık ekim ayı itibariyle birçok bölgede başladı. Zamana karşı koşmalıyız ve yerel gıda üretimini korumasını, hatta artmasını sağlamalıyız.

WFP yönetici direktörü David Beasley ise, "Gözlerimizin önünde bir felaketin yaşandığını görüyoruz. Askeri çatışamadan kaynaklanan kıtlık iklim şokları ve Kovid-19 salgını ile besleniyor ve milyonlarca aileyi tehdit ediyor” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte Beaslay, 30 milyonu aşkın insanın açlıktan ölmesini engellemek için üç faktöre ihtyaç duyulduğunu söyledi: Savaşların durması, savunmasız topluluklara daha fazla erişim ve yoksul ülkere yapılan bağışların yükselmesi.

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU