Burc Halife'yi inşa eden şirket iflasını istedi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dünyaca ünlü gökdelen projesi Burc Halife'yi inşa eden şirketin iflasını istediği belirtildi

Burc Halife, 828 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliğine sahip / Fotoğraf: AFP

BAE'de İngilizce yayın yapan Gulf News isimli gazetede yer alan haberde, Arabtec Holding PSJC ile onun bünyesindeki 5 alt şirketin 21 Mart'ta Dubai Mahkemesi'ne dilekçe ile başvuruda bulunduğu ifade edildi. 

İflas talebini içeren dilekçenin ilgili mahkemece işleme alındığı ve iflas incelemesi için 7 uzmanın görevlendirildiği kaydedildi. 

Haberde, mali incelemelerde bulunacak uzmanların şirketin durumuyla ilgili detaylı bir rapor hazırlayıp mahkemeye sunacakları aktarıldı. 

Söz konusu şirket, BAE'nin sembolü konumundaki Burc Halife ile  Louvre Abu Dhabi Müzesi gibi prestijli projelere imza atmıştı.  

Dünyanın en yüksek gökdeleni

Burc Halife (Burj Khalifa) Dubai'de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliğini koruyor.

828 metrelik yüksekliğe sahip ve 160 katı kullanılabilir olan binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapıldı Bu da dünyada betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırıyor.

Burc Halife, yapıldığı tarihte 1.5 milyar dolara mal oldu.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU