Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gönül ister ki Mısır ile bu süreci daha güçlü devam ettirelim

Türkiye ve Mısır arasındaki görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz" dedi

Fotoğraf: Reuters (arşiv)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye'deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında yaşanan artışa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdğan, "Bu mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Bizde de son zamanlarda sıkıntı var. Tüm şartları zorlayarak, mümkün olduğunca; restoranlar, cafeler, kuaförler ile şartları zorlayacağız. Aldığımız kararın arkasında durmayı zorlayacağız. Netice almakta zorlanıyorsak, vatandaşımızın sağlığını öne çıkararak süreci devam ettireceğiz.

Aşı tedariği ile ilgili gelen bir soruya da cevap veren Erdoğan, Çin ile anlaşmamız var, alacağımız aşılar var. Almanya ile anlaşmamız devam ediyor. Rusya ile anlaşmamız var. Rusya ile olan anlaşma bakanlıklarımız arasında devam ediyor. Çin'den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir. Eğer mutabık kalırsak 50 milyon daha alabiliriz" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Gönlümüz ister ki Mısır ile olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye ve Mısır arasındaki görüşmelerle ilgili açıklamalarına da değinen Erdoğan şunları kaydetti:

Mısır'la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak işbirliği sürecimiz devam ediyor. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de, bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısırla olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri taşırız. Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz. Suudi Arabistan'ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan'ı da böyle bir kararda görmek istemezdik. Bunu da görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU