E-ticaret platformlarına sıkı takip geliyor

E-ticaret platformları ve buralarda ürün satanlar sıkı takibe alınıyor. Vatandaşı mağdur edene para cezası verilecek. Standart dışı ürün satan siteye erişim de engellenecek

Yeni yönetmelikle güvensiz ürün satana 50-500 bin TL arası para cezası verilebilecek / Fotoğraf: AA

Elektronik ticaret yoluyla satılan ürünlerin de güvenli olmasının zorunlu tutulduğu Genel Ürün Güvenliği Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelikle tüketicinin kullandığı ürünlerin güvenli olmasının sağlanması konusunda üretici ve dağıtıcıların yükümlülükleri belirlendi.

Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Destek Sistemi aracılığıyla satışı uzaktan iletişim araçlarıyla gerçekleştirilen ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri başlayacak.

 Gelen şikâyetler, başvurular da dikkate alınarak uygun olmayan ürün taraması yapılabilecek. Sistem üzerinden güvenli olmayan ürünleri piyasaya veren işletmeler hızlı şekilde tespit edilecek.

Üreticiler ürünün veya ambalajının üzerine model, parti, seri numarası, kendi isim, kayıtlı ticari unvan veya marka bilgisi ile kendisine ulaşılabilecek açık adresinin kolayca görülebilir ve okunabilir bir şekilde yer almasını sağlayacak. Üretici firmalar piyasaya sürdüğü ürünlerden numune alarak test yapacak.

Sitelere erişim engeli getirilebilecek

Güvenli olmayan ürünlerin satışının durdurulması, piyasadan toplatılması ve tüketiciden geri çağrılmasında önlemleri üretici alacak. Ürün güvenliğine ilişkin kurallar elektronik satışlarda da geçerli olacak. Tüketici mağduriyetine yol açanlar belirlenerek ürünlerin yayınlandığı sitelere erişim engeli getirilebilecek.

Vatandaşı kandıranlara çeşitli oranlarda değişmek üzere parasal yaptırım da uygulanacak. Yetkili kuruluşlar güvensiz ürünlere yönelik içeriğin çevrimiçi ara yüzden kaldırılmasını isteyebilecek. İçeriğe erişimin kaldırılmaması durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na başvurularak söz konusu siteye erişim engeli talep edilebilecek.

Radyo ve televizyon üzerinden yapılan satışlar

Güvenli olmayan ürünlerin televizyon veya radyo üzerinden satışının durdurulmasına yönelik talep ise medya hizmet sağlayıcı kuruluştan istenecek. Güvensiz ürünlerin tüketiciden geri çağrılması da zorunlu hale geliyor.

Güvensiz ürünün sebep olduğu ölüm ve yaralanmalar, başka bir ürüne verdiği zararlara karşı imalatçı veya ithalatçı, zarar görene karşı tazminatla sorumlu olacak. Güvensiz ürün satana 50 bin ile 500 bin arasında idari para cezası verilecek.

500 bin liraya kadar ceza

Yeni yönetmelikle getirilen yaptırımlar şöyle:

 

  • Güvensiz ürünler tüketiciden geri çağrılacak.
  • Tüketiciyi kandıran sitelere erişim engellenecek.
  • Ürün ambalajında marka, üretici firma adı kolayca görülecek.
  • Elektronik ticaret Merkezi Destek Sistemi ile izlenecek.
  • Üretici firmalar numune alarak test yapacak.
  • Şikâyet edilen, tehlikeli ürünlerin kaydı tutulacak.
  • Riskli üründen hem üretici hem dağıtıcı sorumlu olacak.
  • Güvensiz ürün satana 50-500 bin TL arası para cezası verilecek.

 

Sabah

DAHA FAZLA HABER OKU