Kulüpler Birliği, Merkez Hakem Kurulu'nun yapısının değiştirilmesi için TFF'ye çağrıda bulundu

Açıklamada, hakem atamalarında ve puanlama yöntemlerinde şeffaf bir yapı oluşturulması gerektiği vurgulandı

Fotoğraf: AA

Kulüpler Birliği,  Türk Fulbol Federasyonu'na çağrıda bulunarak, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yapısında ve hakem ile VAR sisteminde değişiklik yapılmasını talep etti.

Birliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, MHK'nın Avrupa standartlarına çekilmesi vurgulanarak, hakem atamalarında ve puanlama yöntemlerinde şeffaf bir yapı oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, VAR'ın birçok şüpheyi barındıran yanlış uygulamaları olduğu ve  hakemlerin eğitimlerini ile tarafsızlıklarını tartışılır hale getirdiği ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Kulüpler Birliği Vakfı olarak Türkiye Futbol Federasyonu'ndan beklentimiz, Merkez Hakem Kurulu yapısının Avrupa örneklerindeki standartlara çekilmesi, hakemlerin atamalarından puanlama yöntemlerine kadar şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıya kavuşturulması ve hakemlerin eğitim seviyelerinin iyileştirilmesi yönündedir.

Hakemlik organizasyonu, hakem seçimlerinin yetenek ve bireysel üstünlüklere bakılarak yapıldığı, her zaman daha bilgili ve yetenekli kişilerin seçildiği, ilerleme ve yükselmelerinin liyakata göre yapıldığı gruplaşmalara engel olunan üst düzey bir organizasyon haline getirilmesi ile gelişecektir.

Dolayısıyla çoğunluğunun Süper Lig kulüp üyelerinden oluşan genel kurul tarafından seçilen Türkiye Futbol Federasyonunun, tüm masraflarının Süper Lig kulüplerinin karşıladığı Merkez Hakem Kurulu yapısını modern futbol seviyesine getirmeye yönelik gerekli yaptırım ve uygulamaları yapmasını beklemekte ve talep etmekteyiz. Bu talepleri sadece Süper Lig kulüplerimizin değil alt ligde mücadele eden kulüplerimizin de dile getirdiği bir gerçektir.

Hal böyle iken maç sonuçlarını etkileyecek hatalar yapan hakemlerin hiçbir şekilde karşılık görmemesi, standart olması gereken kararların maçlara göre değişkenlik göstermesi, eğitim masraflarına kadar tüm giderleri tarafımızdan ödenen VAR'ı n bir çok şüpheyi barındıran yanlış uygulamaları, hakemlerimizin eğitimlerini bilgilerini ve tarafsızlıklarını tartışılır hale getirmiştir.

Bu doğrultuda Federasyonumuzun bu çözümsüzlüğü sürdürmesi halinde kulüplerin hak ve hukuklarını eşit bir şekilde savunma kararlılığı içinde olan Kulüpler Birliği, bu konunun alternatifli çözüm önerileri ile takipçisi olacaktır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU