3 farklı araştırmada 2 farklı sonuç: Sinovac aşısı varyantlara karşı etkili mi?

Sao Paula ve Washington Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, CoronaVac aşısı Brezilya varyantını yeterince etkisiz hale getiremedi. Oxford Üniversitesi'nin araştırması ise aşının söz konusu varyanta karşı etkili olduğunu gösterdi

Türkiye'de uygulanan CoronaVac aşısının Kovid-19'un Brezilya varyantı üzerindeki etkisi üzerine 3 farklı üniversitenin araştırması yayımlandı / Fotoğraf: AA

Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği ve Türkiye'nin de kullandığı CoronaVac aşısının Brezilya varyantına karşı ne kadar etkili olduğu konusunda bir araştırma yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırma Brezilya'daki Sao Paula ve Amerika'daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütüldü.

“Yeterince etkisiz hale getiremiyor”

NTV'nin haberine göre, araştırmada 6 kişiden alınan plazma örneklerine bakılarak, Sinovac aşısının P1 ismi verilen Brezilya varyantını yeterince etkisiz hale getiremediği belirlendi. Araştırmada "Bu sonuçlar P1 virüsünün CoronaVac aşısının oluşmasını sağladığı antikorlara aşabileceğini gösteriyor" ifadelerine yer verildi.

Sinovac’tan açıklama gelmedi

Ancak aşının aynı zamanda bağışıklık sisteminde antikor dışında farklı mekanizmalarla hastalığın şiddetinin azaltmaya katkısı olabileceğine işaret edildi. Sinovac henüz bu araştırmayla ilgili açıklama yapmadı. Ancak şirketin CEO'su, gerekli olması halinde şirketin araştırma ve imalat becerilerini yeni mutasyonlara karşı aşı geliştirmek için kullanacağını belirtmişti. 

Oxford: Varyanta karşı etkili

P1 varyantına karşı bir araştırma da Oxford Üniversitesi'nde yapıldı.

 Araştırmanın ön verileri aşının ilk olarak Brezilya'da tespit edilen varyanta karşı etkili olduğuna işaret etti. Reuters'a konuşan araştırmaya yakın kaynaklar, ön verilerin aşının bu varyanta karşı korumak için değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Güney Afrika’da aşının kullanımı durdurulmuştu

Daha önce yapılan araştırmalarda ise, Oxford aşısının Güney Afrika varyantına karşı çok az etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Güney Afrika sonuçlarının ardından ülkede bu aşının kullanımı durdurulmuştu. 

 

NTV

DAHA FAZLA HABER OKU