ABD'ye kaçırılan Türkiye'ye ait arkeolojik ve etnolojik eserler iade edilecek

Anlaşmaya göre, ABD, Kurtuluş Savaşı döneminden kalan eserler ile Mustafa Kemal Atatürk'e ait eserler de dahil olmak üzere arkeolojik ve etnolojik eserlerin ABD'ye ithalatını yasaklayacak

Geçtiğimiz günlerde Macaristan gümrüğünde ele geçirilerek Türkiye'ye getirilen 412 eser, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne teslim edilmişti / Fotoğraf: AA

Türkiye ile ABD arasında ocak ayında imzalanan ve Türkiye'ye ait arkeolojik ve etnolojik eserlerin ithalatını kısıtlamayı öngören mutabakat zaptının onaylanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, ABD adına Ankara Büyükelçisi David Satterfield'ın imzaladığı mutabakat zaptına göre, her iki ülkenin taraf olduğu kültür varlıklarının kanunsuz ithali, ihracı ve mülkiyet transferinin önlenmesi ve yasaklanması için alınacak tedbirlerle ilgili 1970 tarihli Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) sözleşmesi uyarınca hareket edilecek.

anlasma.jpg
ABD ile yapılan 5 yıllık antlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı / Fotoğraf: Resmi Gazete

 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan anlaşmaya göre, ABD, Kurtuluş Savaşı döneminden kalan eserler ile Mustafa Kemal Atatürk'e ait eserler de dahil olmak üzere, ticari işlemin yasaları ihlal etmediğini belirten bir lisans alınmadıkça, MÖ 1,200,000 ile MS 170 arasında kalan döneme ait objelerin de içinde bulunduğu arkeolojik eserlerle, MS 1, yüzyıl ile 1923 tarihleri arasında kalan döneme ait taş, metal, seramik, boya, cam, tahta, tekstil, deri, parşömen ve diğer organik malzemelerden yapılmış  objelerin de içinde bulunduğu bazı etnolojik eserlerin ABD'ye ithalatını yasaklayacak.

ABD eserlerin iadesini teklif etmekle yükümlü

Bunun yanında ABD, mülkiyeti yasal işlemlerle kendisine geçen objelerin ve eserlerin iadesini Türkiye'ye teklif etmekle yükümlü olacak.

Türkiye, yetkisiz kazı, kültür varlığı hırsızlığı, kültür varlığı kaçakçılığı ile kültürel mirası tehlikeye atan diğer tüm tehditlere ait bilgileri, ABD ile paylaşma konusunda çaba gösterecek. 

Taraflar, Türkiye'nin sahip olduğu kültürel mirasın değerinin görülmesi ve halkın eserlere erişiminin sağlanması amacıyla eserlerin uzun dönemli ödünç verilmesi de dahil olmak üzere kültürel ve bilimsel amaçlı eser mübadelesini teşvik edecek.

Yürürlük süresi 5 yıl

Söz konusu ithalat kısıtlamaları, alınan kararların ABD Federal Gazetesi'nde yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek. Anlaşma uzatılmadığı takdirde 5 yıl yürürlükte kalacak.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU