Öğrenciler 19 Mayıs yürüyüşünde İzmir Marşı çalınmamasına tepki gösterdi, Marşı söyleyince de tartışma çıktı

Marmaris’te 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşü düzenlendi. Kortejde İzmir Marşı'nın çalınmamasına tepki gösteren bir grup öğrenci marşı söylemeye başlayınca başka bir öğrenci "15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik" dedi, tartışma çıktı

Marmaris İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100'üncü yılı etkinlikler kapsamında 'Gençlik Yürüyüşü' düzenlendi. '100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun' yazılı beyaz tişört giyen ilçedeki lise ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler ve ilçe protokolü, ellerinde Türk bayrakları ile Siteler Mahallesi'nde toplanıp, kortej eşliğinde Kordon Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na yürüdü.

Yürüyüş boyunca kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalındı.

Korteje katılanlanlar, Marmaris Belediyesi önüne kadar marşlara eşlik etti.

Bir süre sonra bazı öğrenciler İzmir Marşı'nı okumaya başladı.

İddiaya göre, Marmaris İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü, öğrencileri çalınan marşlara eşlik etmeleri, farklı bir marş söylememeleri için uyardı.

Öğrenciler, İzmir Marşı'nı söylemeye devam etti.

Bu sırada bazı öğrenciler de "15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik" diyerek, İzmir Marşı'nı okuyan öğrencilere tepki gösterdi.

Atatürk Anıtı önünde gelindiğinde, burada 15 Temmuz Marşı çalınmasına rağmen 50 kişilik öğrenci grubu, ellerinde Türk bayraklarıyla İzmir Marşı'nı söylemeyi sürdürdü.

Bunun üzerine tartışma yaşandı. Öğrenciler arasındaki tartışma Marmaris TV kameralarına da yansıdı.

Bu sırada İzmir Marşı'nı söyleyenlerden, özel okulda okuyan bir öğrenci, kendisini uzaklaştırmak isteyen öğretmenlerine "Biz ayıp etmedik. 15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor" diyerek, tepki gösterdi.

Gençlerin gergin tartışmasını araya giren bazı eğitimciler yatıştırmaya çalıştı.


Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU