CHP'de iki istifa daha: Eski milletvekilleri Dudu ve Akalın, Memleket Hareketi'ne geçti

Eski genel başkanlarla görüşen üç isimden Metin Lütfi Baydar ise Kılıçdaroğlu ile henüz görüşme gerçekleşmeden İnce’nin açıklama yapmasını etik bulmadığı için istifa etmedi

Fotoğraf: AA

Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce’nin CHP’den istifasını açıklamasının ardından geçen hafta eski genel başkanlarla görüşen eski milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın da CHP’den istifa ederek Memleket Hareketi’ne katıldı. Eski genel başkanlarla görüşen üçüncü isim Metin Lütfi Baydar’ın ise istifa etmediği öğrenildi.

Dudu, Baydar ve Akalın, geçen hafta aynı gün içinde eski genel başkanlar Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal ile görüşmüştü. "Parti içi demokrasi" vurgusu yapılan görüşmelerin ardından Karayalçın’ın eski milletvekillerinin taleplerini Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na ilettiği ve Kılıçdaroğlu’nun sözkonusu üç isimle görüşeceği bilgisi kulislere yansımıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Edinilen bilgiye göre Dudu, Baydar ve Akalın’ın eski genel başkanlarla görüşmelerinde dile getirdikleri 3 önerisinden yalnızca "Cumhurbaşkanı adayının parti üyelerinin oylarıyla belirlenmesi"ne ilişkin görüşün "ittifak olmazsa" denilerek "şartlı müzakere" edilebileceği kaydedildi. "Genel başkanın üyelerin oylarıyla seçimi" ile "2 seçim başarısız olan genel başkanın koltuğu bırakması" yönündeki tüzük değişikliği önerilerinin ise kabul görmediği belirtildi. Eski genel başkanlarla yapılan toplantıların ardından geçen süre zarfında Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan üç isme görüşme yönünde bir davet gelmedi. 

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre Dudu ve Akalın, İnce’nin CHP ile yollarını resmen ayırdığını duyurduğu basın toplantısının ardından e-Devlet üzerinden partilerinden istifa ederek İnce’nin lideri olduğu Memleket Hareketi’ne katıldı. Baydar’ın ise Kılıçdaroğlu ile görüşme gerçekleşmeden İnce’nin açıklama yapmasını etik bulmadığı ve partisinden istifa etmediği öğrenildi.

İnce'nin istifası

Muharrem İnce pazartesi günü yaptığı açıklama ile CHP'den istifa ettiğini duyurmuştu. İnce, "Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'u Samsun'a giderken terk etti, Ankara'dan İstanbul'u kurtardı. Ben de bu işgal altında olan Atatürk'ün emanetini işgalden kurtarmak için terk ediyorum. Hedefimiz 50+1" diye konuşmuştu.

İnce, muhalefeti bölme eleştirilerine de şu ifadelerle yanıt vermişti:

Bölme mölme yok. Bölmüyorum kardeşim, bölmek için Cumhur İttifakı’nın yanına gitmemiz lazım" diyen İnce, "Bizim asla asla asla olmayacağımız bir yer var o da Cumhur İttifakı’dır.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da İnce'nin istifasını şu sözlerle değerlendirmişti:

Cumhuriyet Halk Partisi asırlık bir çınardır. Bu partinin gerçek evladı olduğunu iddia edenlerin Cumhuriyet Halk Partisini Cumhur İttifakı ağzıyla suçlayarak partiden ayrılmalarını doğru bulmuyoruz. CHP Kurtuluş Savaşı meydanlarında kurulmuştur. CHP, 1919'da neredeyse 1923'te neredeyse bugün de oradadır. Bu açıklamayı yapan Sayın İnce'nin Cumhurbaşkanı adayı olduğu 2018'de neredeyse CHP, 2020'de de aynı yerdedir.

 

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU