Erdoğan’ın "Kavala'nın karısı" sözleriyle hedef aldığı Prof. Dr. Ayşe Buğra: Bu olacak şey değil

Buğra, "Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık" diye konuştu

Fotoğraf: Twitter

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen cuma günü yaptığı açıklamada "Osman Kavala denen kişinin karısı da bu provokatörlerin içinde yer alan bir kadındır" diyerek Prof. Dr. Ayşe Buğra'yı hedef aldı. Buğra, "Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık" diye konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Buğra, Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz'ın soruların yanıtladı.

Buğra, "Cumhurbaşkanı'nın sizi itham eden sözlerini işitince ne hissettiniz?" sorusuna, "Tabii çok şaşırıyorsunuz. Bu olacak şey değil. Çok sarsıldım. Çok sarsıldım ama artık hiçbir şey için olmaz diyemiyoruz. Her şey oluyor" yanıtını verdi.

"Okula gitmiyorum"

Buğra, Saymaz'ın "Erdoğan sizi eylemleri provoke etmekle suçluyor" hatırlatmasının üzerine de şunları kaydetti:

Ben 2017 yılında emekli oldum Boğaziçi'nden. 2000'lerin başından beri iktisat dersi vermiyorum küçük sınıflara. Master ve doktora öğrencilerine veriyorum. Sosyal medyayla ilişkim yoktur. Twitter da Facebook da kullanmam. Bir ders veriyorum. Onu da internetten veriyorum. Okula gitmiyorum. Direnişler sırasında bir iki kere gittim. Birine katıldım ama yani nasıl bir provokasyon yapıp da insanları…. Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık. Bizim öğrencilerimiz görüldü değil mi? Nasıl insanlar oldukları, nasıl kendilerini ifade edebildikleri… Hocalarının yönlendirmesi ile ortalığa dökülecek insanlar olmadığı herhalde görülüyor. Ne diyeyim?

Buğra, yetkililerin öğrencilerin vandallık yaptığını savunduklarını hatırlatılması üzerine de "Hangi vandallık? Hepsinin talebi ortak: Bu üniversiteyi rahat bırakın" diye konuştu.

Buğra, Boğaziçi Üniversitesi'ne hukuk ve iletişim fakültesi açılması kararına ilişkin de şunları söyledi:

Biz haberlerden duyuyoruz. Bizim üniversitede böyle olmaz bu işler. Kurumlar vardır. Kurumlar üniversite mensuplarıyla iletişim içinde hareket eder. Dışarıdan “Hukuk ve iletişim fakültesi açıldı” diye haber gelmesi çok tuhaf.

"Duruşmada avukatlar çok güzel anlattı"

Cezaevinde bulunan Osman Kavala hakkında devam eden "casusluk" ve "Gezi parkı" davalarının birleştilmesi kararı hakkında ne düşündüğü sorusuna Buğra "Duruşmada avukatlar çok güzel anlattı. Tarihi bir savunma… Ama en ufak etki yapmıyor. (Kararı) Çok hızlı okudu heyet başkanı. Herhalde rahat değildi. O kadar hızlı okudu ki, celseye ara veriyor, toplanacağız diye bekliyordum. Çok üzücü bir manzaraydı. Tanıklar dinleniyor, savunmalar yapılıyor ama sonunda yine bu oluyor. Benim girdiğim kaçıncı dava, kaçıncı duruşma… Hep böyle" diyerek yanıt verdi.

 

 

Independent Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU