GameStop işlem çılgınlığına ilham veren Roaring Kitty: Bir günde 13 milyon dolar kaybettim

Oyun ürünleri perakendecisinin hisse senedi fiyatı salı günü yüzde 60 düştü

34 yaşındaki Keith Gill takipçilerine YouTube ve Reddit platformlarından sesleniyor (Roaring Kitty/YouTube)

Borsa tüyolarıyla GameStop işlem çılgınlığına ilham veren Reddit kullanıcısı, elindeki hisselerin değerinin bir günde 13 milyon dolar (yaklaşık 93 milyon TL) düştüğünü açıkladı.

YouTube'da "Roaring Kitty", Reddit'te de "DeepF*****gValue" kullanıcı adlarıyla bilinen 34 yaşındaki Keith Gill salı günü hisse senedi fiyatlarında yaşanan sert düşüş nedeniyle 13 milyon dolardan fazla kayıp yaşadığını ifade etti.

Birçok kullanıcı GameStop hisselerini Gill satana kadar elden çıkarmayı reddederken, Gill ise söz konusu bilgiyi yatırımlarına dair düzenli güncellemeler paylaştığı Reddit'teki WallStreetBets forumunda aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

YouTube videolarında taktığı bandanayla tanınan Gill, Haziran 2019'da 53 bin dolara aldığı 50 bin GameStop hisse senedini ve 500 alım opsiyonunu elinde bulunduruyor.

GameStop’un hisse senedi değerinin salı günü yüzde 60 civarında azalmasıyla birlikte Gill'in hisselerinin değeri önemli ölçüde düştü. Gill'in hisseleri pazartesi günü de yaklaşık 5,2 milyon dolarlık bir kayıp yaşamıştı.

Bu haftanın ilk iki gününde gerçekleşen sert düşüşlere karşın Gill başlangıçtaki yatırımına göre hâlâ 7,6 milyon dolar kârda bulunuyor. Reddit tüyocusu, şirketteki hisselerinin hiçbirini satmadı.

Gill'in tavsiyelerine uyan Reddit kullanıcıları geçen ay kısa sıkıştırma gerçekleştirmiş ve GameStop hisse fiyatının 483 dolara kadar çıkmasına yol açmıştı. Şirketin hisse senedi fiyatı salı günü itibarıyla 90 dolara geriledi.

Wall Street Journal'a verdiği röportajda "Bunu beklemiyordum" diyen Gill, "Bu olay beni fazlasıyla aşıyor" diye ekledi.

Dünya genelinde manşetlere konu olan kısa sıkıştırma piyasada büyük çaplı gelgitlere yol açarken, bazı alım satım platformlarıysa GameStop ve AMC'nin de aralarında bulunduğu kimi şirketler üzerindeki işlemleri geçici olarak durdurmuştu.
 


Reuters'a göre ABD Hazine Bakanı Janet Yellen sert dalgalanmalara cevaben, pazardaki gelgiti ele almak üzere üst düzey mali düzenleyicilere toplantı çağrısında bulundu.

Hazine Bakanlığı sözcüsü Alexandra LaManna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Piyasa bütünlüğünün önemine inanan Bakan Yellen mali piyasalarda yaşanan son gelgiti değerlendirmek ve yakın zamanda gerçekleştirilen faaliyetlerin, adil ve verimli piyasa yaklaşımının yanı sıra yatırımcıların korunması hususlarıyla tutarlı olup olmadığını görüşmek üzere toplantı talebinde bulundu.

Bakan Yellen perşembe günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD Merkez Bankası (Fed), New York Federal Merkez Bankası ve Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) başkanlarıyla görüşecek.

SEC geçen hafta yaptığı uyarıda, "hisse senedi fiyatlarındaki aşırı gelgitlerin, yatırımcıları hızlı ve ciddi kayıpları maruz bırakma ve piyasa güvenini baltalama potansiyeli taşıdığını" bildirmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU