Reuters: Merkez Bankası 40 milyar liralık ihtiyat akçesini Hazine’ye aktaracak

Reuters’ın üst düzey ekonomi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB'nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini bütçeye aktarmayı planlıyor

Fotoğraf: Reuters

Merkez Bankası’nın ne kadar rezervi olduğu, bankalar aracılığıyla toplu döviz satışı olup olmadığı ve ABD-Türkiye arasındaki S-400 anlaşmazlığı piyasaların gündemindeki hakimiyetini korurken, Merkez Bankası’nın bütçesiyle ilgili son haber Reuters’tan geldi. 

Reuters'ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçenin daha fazla bozulmaması için Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planlıyor. Bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Reuters'a bilgi veren üç üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti.

İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık kardan ayrılan para niteliği taşıyor; 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27,6 milyar lira olarak yer alıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, "2018 sonu itibariyle ihtiyat akçesinde toplam 27,5 milyar lira bulunuyor. Ancak yılbaşından bugüne kadar ihtiyat akçesi kalemine giren tutar da eklenince TCMB'nin 40 milyar lira düzeyinde bir ihtiyat akçesi oluyor. Yapılan değerlendirmelerde bunun 2019 merkezi yönetim bütçesine aktarılmasının uygun olacağı öngörüldü. Bu adımla bütçenin daha iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi planlanıyor" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl ilk çeyrekte 20,4 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 36,2 milyar lira açık verdi. Yine geçen yıl ilk çeyrekte 1,9 milyar lira faiz dışı fazla verilirken bu yıl aynı dönemde 2,8 milyar lira faiz dışı açık verildi.

Merkezi yönetim bütçesinde açığın bu yıl 80,6 milyar lira olması, 36,7 milyar lira faiz dışı fazla verilmesi hedefleniyor.

Merkez Bankası'nın yaklaşık 40 milyar liranın biraz altında bir miktarda temettü ödemesi de bu yıl bütçeye aktarılmıştı.

Bir başka kaynak, "Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi" diye konuştu.

Aynı kaynak, "İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor" dedi.

Ekonomistler, iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomideki daralmanın ve seçim nedeniyle gündeme gelen bazı uygulamaların etkisiyle bütçede öngörülenden kötü bir tablonun gündemde olduğunu, tek seferlik gelirlerle bütçenin desteklendiğini vurguluyorlar.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU