Lübnan'da salgın tedbirlerine karşı başlayan protestolar üçüncü gününde: 226 kişi yaralandı

Güvenlik güçlerinin protestolara müdahalesi üzerine, eylemciler ile aralarında çatışma yaşandı. Güvenlik güçlerinin üzerine üç el bombası atıldı

Fotoğraf: Reuters

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde ekonomik krizi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19 karantinasını protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki saatlerce süren çatışmalar yaşandı. 

Kovid-19 vakalarındaki artışın önüne geçmek için 14 Ocak'ta hayata geçirilen 10 günlük olağanüstü halin uzatılmasına ve yaşanan ekonomik krize tepki olarak Trablusşam'da pazartesi günü başlayan protesto eylemleri  üçüncü gününde şiddet olaylarına dönüştü.

Akşam saatlerinden itibaren toplanan kalabalık, hükümet binasının bahçesine ait demir kapıyı sökerek içeri girmek istedi.

Ülkedek siyasetçiler ve yöneticiler aleyhine sloganlar atan göstericiler, çevrede birkaç günden beri önlemleri yoğunlaştıran güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Gecenin geç saatlerine kadar süren eylemlerde polis ve ordu, kalabalığı yoğun göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Güvenlik güçlerinin üzerine üç el bombası atıldı

Lübnan İç Güvenlik Biriminin Twitter hesabından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin üzerine el bombalarının atıldığı bildirildi.

Güvenlik unsurlarının üzerine üç Rus yapımı RGD-5 el bombasının atıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu el bombalarından ikisinin patladığı aktarıldı.

El bombalarının atılması sonucu güvenlik unsurlarından 9 kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada, askeri araçların da hasar gördüğüne işaret edildi.

Lübnan Kızılhaç Örgütü de kentteki olaylarda yaralanan 102 kişiye müdahale ettiğini bildirdi. Kızılhaç, yaralılardan 67'sine olay yerinde müdahale ettiği, 35'inin ise çevredeki hastanelerde tedavi altına alındığı bilgisini paylaştı.

Ülkenin resmi haber ajansı NNA, Lübnan Acil Müdahale Birimlerinin müdahale ettiği 124 yaralıdan 31'inin hastanelere nakledildiğini aktardı.

NNA, Trablusşam'da bu akşam yaşanan olaylarda toplam 226 kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Protestocular, Lübnan hükümetinden sokağa çıkma yasağını kaldırılmasını ve şehirde nüfusun neredeyse yüzde 55'ini oluşturan yoksulluk sınırının altında yaşayan yarım milyondan fazla vatandaşa destek verilmesini talep ediyor.

Öte yandan protestolar, Saida kentinde yer alan Elia Meydanına, Bekaa şehrindeki Taalabaya ve Bar Elias bölgelerine ve Beyrut-Saida yol üzerinde bulunan Mafraq Barja bölgesine de sıçradı.

 

Independent Türkçe, AA, İHA
 

DAHA FAZLA HABER OKU