MAK araştırması: Hangi seçmen hayatından ne kadar memnun?

Yapılan ankette "Hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?" sorusuna katılımcıların çoğunluğu “Memnun değilim” cevabını verdi. AK Partililerin yüzde 14'ü, CHP'lilerin ise yüzde 73 hayatından memnun olmadığını dile getirdi

Fotoğraf: AA (arşiv)

MAK araştırma şirketi "Ocak 2021 Türkiye Gündem Araştımrası" raporunu açıkladı.

51 şehirde 2 bin 850 kişi ile yapılan ankette, katılımcılara erken seçim, gazeteci ve siyasilere yapıla  saldırılar ile seçimlerde hangi partiye oy vereceleriyle ilgili sorular soruldu.

Gazeteci ve siyasilere yapılan saldırıya ilişkin  katılımcıların yüzde 28’i "ülkenin yeniden kardeş kavgasına sürüklenmesinden" endişe duyduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 41’i ise “Münferit olaylar” olarak yorumladı. 

"MHP ve HDP baraj altı"

Katılımcılara "Yarın genel seçim olsa” başlığı altında hangi partiye oy verileceği de soruldu. 

Buna göre, AK Parti yüzde 32,2, CHP yüzde 22,5, İYİ Parti yüzde 12,3 oy aldı. HDP yüzde 8, MHP ise yüzde 7,7 oy ile baraj altında kaldı. 

Gelecek Partisi’nin yüzde 2,2 DEVA Partisi’nin ise yüzde 2 oy aldığı görüldü. Kararsızlar ise seçim barajını aşarak yüzde 10 çıktı.

Kararsızların oylarının dağıtılmasıyla AK Parti 35,6'ya, CHP yüzde 24,9'a İYİ Parti yüzde 13,6'ya yükseldi. HDP yüzde 8,9, MHP ise yüzde 8,5 ile yine baraj altında kaldı.
 


Seçmenin yüzde 49’u erken seçim yapılması görüşünü bildirirken, erken seçime gerek olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 41 olarak belirtildi. Seçmenin yüzde 10’u bu soruya yanıt vermekte kararsız kaldı.

"AK Partililerin yüzde 14'ü, CHP'lilerin yüzde 73 hayatından memnun değil"

"Bir bütün olarak düşünüldüğünde, hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?" sorusuna ise katılımcıların çoğunluğu “Memnun değilim” yanıtını verdi.
 


Bu oran CHP’de yüzde 73, İYİ Parti’de yüzde 54 çıkarken, MHP’ye oy verenlerin yüzde 11’i, AK Partililerin yüzde 14’ü hayatından memnun olmadığını söyledi. 

AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 20'si bu soruya yanıt vermedi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU